ZNANJE ĐAKA SVE SIROMAŠNIJE, KRITERIJUMI ZA OCENJIVANJE PRENISKI Stručnjaci procenili kako je pandemija uticala na učenike u Srbiji
Polugodište u osnovnim i srednjim školama se približava, a samim tim raste i pritisak na đake, nastavnike, ali i roditelje. Ipak, prema nekim procenama, kriterijum za ocenjivanje je spušten i do 40 odsto, a ovakvo stanje u školstvu dodatno je ogolila pandemija koronavirusa. Nastava na daljinu sludela je i učenike i nastavnike.
Izostanak iz škole zbog bolesti i đaka i predavača dodatno je osiromašio znanje, koje je sve tanje. Mnogi časovi su izgubljeni i nikada nisu nadoknađeni.
SMANJENJE GRADIVA
U školama imamo oko 850.000 učenika, i da je samo jedan dan izostao svaki od njih, to je više od pet miliona izgubljenih pojedinačnih časova, a zbog korone i drugih bolesti izostajalo se najmanje po dve nedelje. Mnogi nastavnici zbog korone nisu dolazili po dva meseca na posao, i to bez adekvatne zamene.
– Ova školska godina odvijala u posebnim uslovima pandemije kovida, koji su diktirali promenu organizacije nastave i učenja i uvođenje nastave na daljinu. Takvi uslovi su doveli do redukcije gradiva. Shodno tome, ispitni zadaci su sada sa ponuđenim odgovorima gde god je to moguće – navodi se u najnovijem izveštaju Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja.
Ovo potvrđuje i Milorad Antić iz Foruma srednjih stručnih škola. On objašnjava da je proces snižavanja kriterijuma u školstvu zapravo proces koji traje, a da smo u korona dobu došli do toga da su ocene bolje i do 40 odsto bez osnova.
– Svake godine sve više i više se spuštaju kriterijumi, i sve manje imamo jedinica, a sve više četvorki i petica. S koronom su đaci još izgubili i radne navike. To se polako gubilo, dok se nije potpuno izgubilo. Jedan dan ne dođe u školu, drugi dan ga ne zanima, treći dan je dobio koronu, i sve tako – ističe Antić. On objašnjava da su ocene gradacijski, iz godine u godinu, postajale bolje, bez utemeljenja u stvarnom znanju đaka.
– Poklanjamo ocene koje nemaju uporište u glavi. Petica u knjižici, a nula u glavi. I mi učestvujemo u smanjenju njihovog znanja, odnosno u njihovom neznanju. Mi smo saučesnici. Ja kažem da je obrazovanje pod stečajem – ističe Antić.
POPLAVA ODLIKAŠA I VUKOVACA
Sličnog mišljenja je i Aleksandar Markov iz Foruma beogradskih gimnazija.
– Ne bih licitirao s procentima, ali činjenica je da su kriterijumi prilikom ocenjivanja niži. Svi smo svedoci toga i to nije u vezi samo s koronom. Kriterijumi su spušteni odavno. Zato imamo poplavu odlikaša i vukovaca. Zato se što pre treba pozabaviti sistemom ocenjivanja, a korona je to samo ogolila. A i kako drugačije nego spustiti kriterijume, pogotovo u uslovima kada đaci jedan dan idu u školu, a drugi ne. Podsetimo da su dobar deo prvog polugodišta beogradski srednjoškolci išli po kombinovanom modelu. Jednostavno, nastavnici su morali da se prilagode novoj situaciji – kaže Markov.
On naglašava da, prema gruboj računici, đaci praktično nisu pratili gotovo polovinu nastave, jer su dobar deo ovog polugodišta bili na kombinovanom modelu.
– Zbog celokupne situacije, izostanaka, malo vremena za ocenjivanje, mislim da bi na kraju godine, prilikom zaključenja ocena, trebalo da se izuzmu ocene sa polugodišta, jer nisu merilo znanja – kaže Markov.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (2)
Alisa
17.12.2021 08:57
Neistina.Gradivo preobimno, nesistematizovano i neprilagodjeno uzrastu.Kriterijumi previsoku.Pogibljena i deca i nastavnici.Nama roditeljima preostaje samo da placamo privatne casove.Prestanite da pljujete nasu decu, i razmislite kakve ste reforme sroveli.Bez plana i cilja.
Mila M
17.12.2021 11:49
Sta je trazeno to je i dobijeno. Deca dugo nisu isla u skolu, gradivo preobimno i jos on lajn nastava. Nisam za to da se poklanjaju ocene ali nisam ni za kaznjavanje dece koja nizasta nisu kriva. Pedagogija zatajila skroz. Gradivo, program , knjige uglavnom pisu ljudi koji nisu radili u praksi. I vode se licnim interesovanjima uglavnom neprimerena uzrastu dece koja iz njih uce