PRELEŽALA KORONA VIRUS, IZ GRUDI JOJ POTEKLO ZELENO MLEKO Mlada majka prestravljena: Uplašena sam i šokirana!
Foto: Printscreen/instagram

Kako za Alo! objašnjava dr Ljiljana Savić Abramović, specijalista pedijatrije, ova mama je najverovatnije uzela veću dozu zeleno obojene hrane koja izaziva i takvu boju.

Žuto, zeleno, roze

PRELEŽALA KORONA VIRUS, IZ GRUDI JOJ POTEKLO ZELENO MLEKO Mlada majka prestravljena: Uplašena sam i šokirana!

Foto: Printscreen/instagram

 

 

- Normalno je da mleko povremeno promeni boju, u zavisnosti od hrane, lekova, suplemenata koje mama konzumira, konkretno, zelena boja je moguća kada se u njemu nalazi velika količina proteina. U ovom slučaju, s obzirom na to da je boja prilično intenzivna, trebalo bi da odnese mleko na analizu. Takođe, ona treba da smanji te suplemente, pa da vidi da li će se boja promeniti sa drugom, trećom dozom mleka - kaže dr Abramović.

Prema njenim rečima, ukoliko se izbace ti suplementi, za 24 sata bi mleko trebalo da se obezboji.

Nisi luda, sve je u redu

Kako Asmira kaže, prvo je mislila da je poludela, onda da je bolesnija nego što misli, ali se, na sreću, na kraju ispostavilo da je u pitanju prevelika količina vitamina.

PRELEŽALA KORONA VIRUS, IZ GRUDI JOJ POTEKLO ZELENO MLEKO Mlada majka prestravljena: Uplašena sam i šokirana!

Foto: Printscreen/instagram

 

- Bila sam u šoku i uplašena da mi je mleko loše, ali sada su mi doktori objasnili da moje mleko baš onakvo kakvo treba da bude - puno vitamina i antitela. Laknulo mi je i zbog toga mi je važno da ovu informaciju podelim sa svim mamama koje se preispituju - kaže Asmira.

Unicef: Dojite i ako ste pozitivne

Kako kažu iz Unicefa, istraživanja o uticaju infekcije kovid 19 na trudnice utvrdila su da nema dokaza da su one u većem riziku od ozbiljnijeg toka bolesti u odnosu na opštu populaciju.

- Međutim, zbog promena u njihovom telu i imunom sistemu, znamo da respiratorne infekcije mogu loše uticati na trudnice. Zato je važno da preduzmu mere kako bi se zaštitile i da svom lekaru prijave moguće simptome, uključujući povišenu temperaturu, kašalj i otežano disanje - objasnili su.

Kako dodaju, trudnice bi trebalo da preduzmu iste mere predostrožnosti za izbegavanje infekcije kao i drugi ljudi, u vidu čestog pranja i dezinfekcije ruku, rastojanja, da nose masku...

- Pozovite telefonom pre nego što odete u zdravstvenu ustanovu, pratite uputstva lokalnih zdravstvenih organa i, što je izrazito važno, idite na redovne preglede. SZO preporučuje da bi trudnice sa simptomima trebalo da imaju prioritet u testiranju - predlažu iz Unicefa.

Prenošenje s mame na bebu

Da li žena može preneti koronu bebi pitali su se mnogi čitavim tokom pandemije, a Svetska zdravstvena organizacija (SZO) preporučuje da se majke za koje se sumnja da su zaražene ili one koje su obolele podstiču na dojenje.

- Majkama i bebama treba omogućiti da ostvare kontakt „koža na kožu“ posebno odmah nakon porođaja, kako bi se i dojenje uspostavilo, bez obzira na to da se li se sumnja da su zaraženi ili su pozitivni na koronavirus - navodi SZO.

I dalje se retko koji lekar usuđuje da kaže da je nemoguće prenošenje s mame na bebu tokom trudnoće, ali dosad virus nije pronađen u uzorcima plodove vode ili majčinog mleka.

I pozitivna mama daje dobro mleko

Vesna Rakić, viša medicinska sestra i sestra specijalistkinja javnog zdravlja, već deceniju radi s bebama, u patronaži i školi roditeljstva, kaže da je dobrobit dojenja veća nego potencijalni rizik da se beba zarazi.

- I mama obolela od kovida 19 u mleku proizvodi imunološke faktore, odnosno antitela koja služe da štite bebu i poboljšaju njen imunološki sistem. Nastavak dojenja je svakako najbolji način za borbu protiv virusa i zaštitu bebu od virusa - kaže Vesna.

Dojenje sa kovidom 19

Najveći rizik prenosa virusa sa mame na bebu je kapljičnim putem i zato savetuje dodatne mere prevencije za vreme dojenja:

- temeljno pranje ruku u trajanju od 30 sekundi

- nošenje maske, jer su prilikom dojenja veoma blizu bebe

- važna je higijena bebi opreme

- često provetravanje prostorije u kojoj boravi beba

- ako nije veliki fizički napor i teža klinička slika majke, daje se savet da mama doji pre nego da se izmuzava, jer izmuzavanje može smanjiti količinu mleka

- ako se klinička slika pogorša (kašalj, otežano disanje), moraju se slediti uputstva lekara

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading