Promenama knjigovodstva u zdravstvu uštedećemo milione
Nakon sedam meseci od uvođenja sistema robno-materijalnog knjigovodstva u zdravstvu, mogle bi se postići velike uštede koje iznose oko 18 odsto u odnosu na ukupne troškove, poručio je ministar finansija Siniša Mali, precizirajući da je reč o oko 13 milijardi dinara, odnosno oko 100 miliona evra godišnje.
Ministarstvo finansija organizovalo je konferenciju o digitalizaciji u finansiranju zdravstvene zaštite na kojoj su bili prisutni direktori domova zdravlja, ministarka Danica Grujičić i direktorka RFZO Sanja Radojević Škodrić.
Mali je rekao da je u cilju racionalnijeg korišćenja novca koji država izdvaja za zdravstvo u proteklom periodu, osim robno-materijalnog knjigovodstva, uveden koncept centralizovanih javnih nabavki, kao i e-recept.
- Ovogodišnji budžet za zdravstvo iznosi 490 milijardi dinara. Država je odvojila najviše novca do sada za zdravstvo i želimo da se taj novac racionalno koristi. Pre uvođenja centralizovanih javnih nabavki, sve ustanove su nabavljale za sebe. Sada država nabavlja za sve, veće su količine i postiže se bolja cena, a dobavljačima se više ne duguje kao ranije – rekao je Mali, i dodao:
On je pomenuo i značaj e-recepta zbog kojeg se zna koji doktor daje koliko recepata i za koje bolesti.
- Ispostavilo se da ima dosta nelogičnosti, pa domovi zdravlja koji imaju isti broj poseta pacijenata u jednom mesecu imaju potpuno drugačiju vrednost zaliha ili utrošaka. Direktori imaju još mesec dana da se razjasne sve nelogičnosti i nejasnoće i da se reše problemi, a nakon toga više neće biti razumevanja - naglasio je on.
Ukazao je da je cilj svega toga da se ušteđeni novac upotrebi za nabavku opreme, podizanje plata, poboljšanje usluga, uvođenje inovativnih lekova i u druge svrhe za koje zdravstvo misli da su neophodne.
Pratite najnovije VESTI SA FRONTA
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)