Naše bolnice u korak sa svetom: Klinički, Tiršova i KBC Zemun koristiće veštačku inteligenciju za dijagnoze
U Srbiji sa nekom retkom bolešću živi čak pola miliona ljudi. Zajednička im je kasna i komplikovana dijagnostika i teško prepoznavanje simptoma. U želji da se ta procedura skrati, tri velika zdravstvena centra, Klinički centar Srbije, Dečja klinika Tiršova i KBC Zemun, u saradnji sa Institutom za veštačku inteligenciju, pokrenuli su projekat „Upotreba veštačke inteligencije u ranoj dijagnostici retkih bolesti“.
Doktorka Branka Rakić iz Instituta rekla je u Jutarnjem programu da je cilj da se unapredi dijagnostika i skrati vreme dobijanja dijagnoze.
- Mi sad prikupljamo podatke, radićemo na anonimizovanim podacima, a projekat je multidisciplinaran. Radićemo razvoj algoritma koji će moći da prepozna potencijalno obolelog pacijenta, a posebno ćemo se fokusirati na Fabrijevu bolest, koja je nasledna i zahvata čitav organizam - rekla je dr Rakić.
Kako je istakla, bolest se teško prepoznaje jer treba sklopiti kockice tog multidisciplinarnog mozaika.
- Kada imate pred sobom mnogo različitih elemenata, morate imati svest da se radi o jednom naslednom oboljenju koje se može vrlo efikasno lečiti - rekao je ovim povodom profesor dr Arsen Ristić, kardiolog iz Univerzitetskog kliničkog centra Srbije.
On je dodao da Fond za retke bolesti i Fond zdravstvenog osiguranja već godinama sve više takvih bolesnika uspešno leče.
- Kada nekoga od tih pacijenata otkrijete, smanjili ste rizik da će tim pacijentima na kraju trebati dijaliza, da neko mlad razvije moždani udar, i svakoj toj porodici to spasava život jer je u pitanju nasledna bolest za koju će znati i ostali članovi porodice i potomci - izjavio je prof. dr Ristić i objasnio da procedura uključuje detektovanje potencijalnih bolesnika, analize, genetski skrining, verifikovanje, pa i lečenje bolesti.
Doktorka Rakić kaže da je važno da algoritam treba da razume srpski jezik, kao i da čitav sistem bude objedinjen i funkcionalan na teritoriji cele Srbije.
Doktorka Rakić je naglasila da je u pitanju jedan od najzahtevnijih projekata na kojima se radi na Institutu, a primena, odnosno, najpre testiranje projekta se očekuje za oko godinu do godinu i po dana.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)