ČUDO OD DETETA Osmak iz Mrčajevaca ekspert za veštačku inteligenciju: Od tatine lemilice do robota
U šumadijskom selu Mrčajevci živi Uroš Avramović, mladi pronalazač, koji se, iako je tek osmi razred osnovne škole, pronašao u humanoidnoj robotici koju pokreće veštačka inteligencija.
Iz kuće znanja u Mrčajevcima koja nosi ime čuvenog matematičara i stručnjaka za mehaniku Tatomira Anđelića, ove godine iskoračiće upravo ovaj dečak koji odmah nakon nastave odlazi u svoj kutak gde se bavi humaniodnom robotikom.
- Moji počeci su bili na tatinoj lemilici kojom sam odlemljavao elektronske komponente iz pokvarenih uređaja jer se najveći broj elektronskih elemenata koji su unutra može iskoristiti za dalje pravljenje električnih kola, od kojih sam ja na primer počeo da pravim delove za robota - rekao je za Uroš Avramović.
Uroš danonoćno radi na izazovnom zadatku veštačke inteligencije.
- Ova humanoidna ruka je samo deo od humanoidnog robota koji je trenutno u izradi. Svakog dana se štampaju delovi za projektni zadatak i nadam se da će biti gotov polovinom aprila - objasnio je Uroš.
Ovaj mladi istraživač kaže da je ruka njegovog robota dizajnirana za pomoć i interakciju sa okolinom.
- Ona radi na principu veštačke inteligencije, gde zahvaljujući veštačkim čulima obavlja radnje koje pomažu ljudima sa invaliditetom. U ruci se nalaze određeni servomotori, koji pomoću vlakana simuliraju rad mišića i pomoću njih ona opruža i savija prste - kaže ovaj momak za agenciju Rina.
Urošev otac Dragan ističe da je sve krenulo kada je primetio da je počeo da mu nestaje alat, međutim, danas ga je naslednik daleko prevazišao.
- Primetio sam da je uzimao krišom alat, jer sam shvatio da mi često nestaje. I gde sam sve to nalazio, nalazio sam kod njega. Onda smo počeli zajedno da pravimo po neki autić, to ga je privuklo. Dosta vremena je provodio za radnim stolom punim alata, lemilica i svega ostalog, nakon čega je počeo sve sam da sklapa - rekao je Dragan Avramović, Urošev otac.
Uroš ima velike ambicije u vidu ogromne tehnološke revolucije humanoidne robotike i, kako kaže, vidi njenu široku primenu.
- Sebe vidim kao jednog od istraživača koji će unapređivati i praviti ovakve humanoidne robote, koji će raditi na principu veštačke inteligencije, a robotiku vidim sa velikom primenom u industriji i kao pomoć u medicini - zaključuje Uroš, koji je svoje pronalaske započeo tatinom lemilicom, a danas dogurao do humanoidnog robota koji će vrlo brzo, kako ovaj mladi istraživač kaže, raditi za dobrobit čovečanstva.
Pratite najnovije VESTI SA FRONTA
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)