LUDILO! Roditelji se utrkuju ko će skuplje da plati dečji rođendan! Za dva i po sata u igraonici 1.000 evra
Klasnih razlika je bilo uvek, ali su trke u pokazivanju materijalnog statusa ranije bila pošteđeni najmlađi. Danas se roditelji utrkuju ko će skuplje da plati dečji rođendan, rođendaonicama se zovu i garaže i podrumi, a deca pozivaju i drugare s kojima se ne druže samo zbog poklona, često preskupih krpica iz izvikanih prodavnica.
„Dva sata u nekoj najnovijoj rođendaonici u Zrenjaninu košta 15.000 dinara i priča mi drugarica kako se već prave razlike među decom tipa: neću da idem kod tog i tog, jer pravi u lošijoj rođendaonici. Zlo!“, objavila je jedna tviterašica, a potom su se ređali komentari sa ličnim iskustvima.
„Mi bili kod male kumice na četvrtom rođendanu u igraonici, 2,5 sata košta 650 evra, plus torta, ketering i piće su naplatili kumu, otprilike ga izašlo oko 1.000 evra. Igraonica je, inače, smeštena u garaži jednog prodajnog lanca u Beogradu. Lepo izgleda, međutim, cene su ludilo, mada, kako je kum rekao, takve su svuda u Beogradu“, objavila je druga korisnica ove mreže.
Treća je dodala da zna za ženu koja je rođendaonicu u glavnom gradu Srbije platila 65.000 dinara.
„Plus, pošto je rođendan pao usred nedelje, taj dan su poneli posluženje u vrtić, tako da ih je, sve u svemu, proslava četvrtog rođendana izašla oko 100.000 dinara“, navela je ova tviterašica.
Da su cene igraonica visoke, za Alo! je potvrdila mama jednog šestogodišnjaka, koja se, kako je istakla, danima mučila da pronađe najpovoljniju.
- Cene se kreću od 200 evra, na primer u kućici na Zvezdari, gde dobijete samo bezalkoholno piće i kafu, hranu morate sami da donesete. U centru Beograda u popularnoj igraonici su nam tražili 9.000 dinara samo za zakup, za dva i po sata, i to u terminu od 12 do 14.30 sati radnim danima. Vikendom, u tom istom terminu zakup košta 14.000, od 15 do 17.30 dve hiljade više, a u večernjim satima, od 18 do 20.30 čak 16.000 dinara - navela je M. G. koja je na kraju, za 20 dece i odraslih, ol-inkluziv varijantu u igraonici na Novom Beogradu platila 500 evra.
- Jedino sam tortu donela, platila sam je 50 evra, tako da me je sve izašlo 550 evra - ispričala je ova mama i dodala da rođendaonica ima na svakom koraku.
- Ne možete ni da zamislite kakve su, od onih zaista ekskluzivnih do prerađenih garaža i podruma - istakla je naša sagovornica koja je posebnu pažnju posvetila izboru muzike.
- Gotovo svake nedelje idemo na neki dečji rođendan i sada je to zaista postalo stvar prestiža. Pre mesec dana smo bili kod jedne Ninine drugarice iz predškolskog. Objekat je bio megaluksuzan, njeni roditelji su privatnici i imaju mnogo više novca od nas. Sve je bilo sjajno, dekoracija u stilu princeza, animatori koji su sve vreme bdeli nad decom, ali muzika nas je frapirala. Puštali su neki trep, valjda hip-hop u domaćoj verziji, potpuno neprilagođen tom uzrastu. Nama je parao uši, ali mališani su znali sve reči i pevali su uglas. Očigledno to slušaju i kod kuće - navela je M. G., i dodala da su roditelji ti od kojih sve počinje.
- Nina mi je ispričala da je čula u njenoj grupi bar troje dece koja su na svoje rođendane pozvala drugare s kojima se inače ne druže samo zbog poklona. Razumljivo mi je da se klinci u tom uzrastu raduju darovima, ali ovi su prokomentarisali da tu decu pozivaju samo zato što oni uvek poklanjaju skupu garderobu iz fensi prodavnica. To mi je stvarno bilo jezivo. Pokušala sam svojoj ćerki da objasnim da to što ona poklanja bojanke i igračke nije loše, da je važnije da izabere nešto što slavljenik stvarno voli, kao i da to iziskuje mnogo više truda od brzopoteznog trošenja gomile novca na skupu odeću iz izvikanih prodavnica. Nisam sigurna da joj je moje objašnjenje mnogo značilo, još je mala, ali i suprug i ja ćemo se truditi da je učimo pravim vrednostima i sigurna sam da se nećemo trkati sa mamama i tatama koje bez problema daju po 100 evra za krpice i 1.000 evra za dečji rođendan i jedva čekaju da se tim pohvale na društvenim mrežama - zaključila je M. G.
- Suprug i ja imamo dovoljno novca da platimo igraonicu, ali mislim da je to bacanje para. Bolje da ih za taj novac negde odvedemo ili da im platimo neki kurs, da nešto nauče, dožive - kaže Mirjana, majka dva dečaka iz Beograda.
- Dok su bili mlađi rođendane smo slavili u obližnjem parkiću. Donesem im sendviče, tortu, sokiće, osmislim gomilu igara i ludo se provedemo svi, i mali i veliki. Sad su stariji, pa drugare pozovu na picu ili slave kod kuće - kaže Mirjana.
Sa ovakvim stavom slažu se i psiholozi, koji podsećaju da se svi mi uglavnom sećamo da smo kao deca duvali svećice na torti i nasmejanih lica naših drugara iz tog vremena...
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (1)
Rea
03.04.2023 10:11
Hvala bogu te, kao rođena Beograđanka iz beogradske porodice, ne živim u namunjenim, histerično-ispraznim delovima grada gde se ovakvi socijalni "krugovi" etabliraju. Jadna deca, jadna budućnost ove zemlje.