SPREMITE SE ZA PAKAO Objavljena prognoza za leto, čekaju nas toplotni talasi u nizu
alo

Klimatolog Vladimir Đurđević tvrdi da prema trenutnim sezonskim prognozama možemo na nivou cele Evrope očekivati toplo leto sa temperaturom iznad proseka.

Za naš deo regiona i zemlju karakteristično je to da su leta postala izrazito topla sa puno toplotnih talasa, pa možemo očekivati i ovog leta nekoliko toplotnih talasa, kaže Đurđević.

Prema njegovim rečima, proces globalnog zagrevanja se dešava svuda, a regionalno se dešavaju lokalizovane negativne anomalije dok su svi meseci značajno topliji nego što su bili.

SPREMITE SE ZA PAKAO Objavljena prognoza za leto, čekaju nas toplotni talasi u nizu

Alo

 

"Fenomen 'El Ninjo', koji je povezan sa tropskim delom Tihog okeana, na svakih tri do sedam godina čini da u tom delu dolazi do razlivanja tople vode, koja se nagomilava na obale Azije i Australije, i ona se razliva preko celog Pacifika i velika nagomilana količina toplote se oslobodi i ulazi u atmosferu i, kao rezultat, te godine bude značajno toplije nego pre", rekao je Đurđević i dodao da se očekuje da će 2024. godina biti rekordno topla, kada će biti probijen rekord iz 2006. koji se zvao "Super El ninjo".

Klimatolog navodi da na Severnom polu imamo 30 do 40 odsto manje leda nego što je bilo, a na Antarktiku se beleže rekordi po pitanju smanjene količine leda.

Prema njegovim rečima, u Srbiji su bili relativno suvi meseci i retke su bile situacije sa više kiše, a da bi se nadoknadio gubitak, trebalo bi nekoliko meseci zaredom da bude višak padavina.

SPREMITE SE ZA PAKAO Objavljena prognoza za leto, čekaju nas toplotni talasi u nizu

alo

 

"S obzirom da se to nije desilo, mi smo i dalje prilično kritični i lako možemo da uđemo u sledeću sušu, a imamo i na jugu permanentni gubitak sadržaja vode u površinskom sloju zemlje. Ono dovodi do smanjenja kapaciteta podzemnih voda, a situacija je kritična i pitanje je da li ćemo se vratiti na neki režim iz prošlosti", smatra Đurđević.

Kako je rekao, čuvanje vode koje Srbija ima u ekscesnim situacijama za sušni period bi pomoglo u minimalizaciji negativnih efekata, a padavine treba sačuvati u akumulacijama da bi se mogle koristiti u toku leta, kao i da bi bilo potrebno da se razvije mreža navodnjavanja, što je prilično osetljivo pitanje.

"To treba odraditi vrlo odgovorno da ne bi došlo do dodatnog iscrpljivanja vodnih resursa, posebno podzemnih voda. Treba naći najoptimalnija rešenja kako da se voda bolje koristi", zaključio je Đurđević.

Pratite najnovije VESTI SA FRONTA

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading