POPLAVE U SRBIJI Vanredno u 56 gradova i opština: Pokrenuta klizišta i odroni: Evakuisano više od 300 ljudi
Lazarevac, 154 domaćinstva poplavljena
Poplavama su pogođena i lazarevačka sela. Najviše su stradale mesne zajednice Rupovci, Mali Crljeni, Junkovac i Vreoci. Voda se sada povukla i radi se na sanaciji štete.
Ivan Jović, kojem je kuća poplavljena, kaže da je voda ušla u kuću 20-30 centimetara.
"Mi smo, pošto je bilo već nekih najava od ranih jutarnjih sati da to može da se desi, uspeli dokumentaciju, uređaje, neke delove nameštaja da popenjemo na sprat", kaže Jović.
Dodaje da su sve ovo prošli i 2014. godine i da su izvukli neke pouke.
"Inače se to dešava sve jako brzo, od momenta kad se voda pojavila u dvorištu, ona je za nekih već pola sata bila u kući", navodi Jović.
Predsednik opštine Lazarevac Bojan Stević kaže da su za 48 sati 154 domaćinstva bilo od reke Turije i Peštan.
"Od toga u 71 domaćinstvo ušla je voda u same kuće, dok ostatak od 83 su pomoćni objekti. U narednih nekoliko dana ćemo imati kompletnu jasnu sliku koja je šteta i tačan broj objekata. Već smo tokom jučerašnjeg dana obišli sve objekte, popisali domaćinstva, tako da bi ubrzali maksimalno rešavanje problema", dodaje Stević.
Izlile se Velika Morava, Jasenica i Rača
Velika Morava, Jasenica i Rača su se u protekla 24 sata izlile iz svojih korita i poplavile značajne površine pod oranicama u Velikoj Plani.
Kako su rekli nadležni iz JKP "Miloš Mitrović", zahvaljujući dobrom sistemu kanala i njihovom solidnom održavanju nijedna kuća na teritoriji opštine za sada nije poplavljena.
Lokalni atarski putevi nisu prohodni, pa je mehanizaciji bio otežan pristup. Postavljeni su džakovi sa peskom, kako bi se odbranila tri domaćinstva kod hipodroma.
Novi most u Mrčajevcima i Adranima
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić istakao je za RTS da se od ranije znalo da je most, srušen pod naletom bujice, koji je spajao Slatinu i Mrčajevce, bio u lošem stanju.
Kaže da je opština Čačak još 7. novembra prošle godine zabranila korišćenje tog mosta za sve automobile koji su teži od tri tone.
Takođe, naveo je da je prošle godine Vlada Srbije opredelila 500 miliona dinara za rekonstrukciju tog mosta i da će sada biti osiguran novac koji nedostaje za izgradnju novog.
"Vojska je odmah izašla i oni sada izviđuju mogućnost da postave pontonski most kako bi građani koji tu žive mogli da koriste prelaze traktorima. Projektovanje mosta će sigurno trajati tri do četiri meseca, posle toga mora da se krene u izgradnju. Znači to je jednu godinu, godinu i po dana da se izgradi potpuno nov", rekao je ministar.
Najavio je da rušenje mosta u Adranima počinje od ponedeljka.
"Ovaj most se ruši već od ponedeljka, samo treba neke instalacije da se uklone. Tako da imaju četiri meseca, pošto je to mnogo manji most, lakše je da se to završava. Za četiri meseca će vratiti potpuno nov most", poručio je Vesić.
Otklanjanje posledica
Miloš Milenković iz Sektora za vanredne situacije MUP-a kaže za RTS da su sve akcije spašavanja i evakuacija uspešno izvedene.
"Tokom jučerašnjeg dana pripadnici Sektora za vanredne situacije evakuisali su 20 stanovnika, a od početka ovog perioda, odnosno 26. maja, ukupno 317. Tako da svi građani koji su direktno bili ugroženi su sada na bezbednom, obezbeđeno im je sve u delu zbrinjavanja i verujemo da će uskoro biti normalizovani i drugi segmenti života – kritične infrastrukture, elektrosnabdevanja i vodosnabdevanja", navodi Milenković.
Ukazuje da su građani bili vrlo kooperativni, kao i da su slušali uputstva. Navodi i da su obilazili kritične tačke i davali uputstva građanima kako da reaguju.
“Danas su naše ekipe na poplavljenim područjima, a sada se ulazi u fazu otklanjanja posledica i radi se na crpljenju vode“, rekao je Milenković.
Crpi se voda iz poplavljenih kuća u Adraniuma
Oko 50 kuća je u Adranima kod Kraljeva i okolnim selima bilo pod vodom. Neke su i dalje poplavljene, a u toku je crpljenje vode iz tih objekata.
Jedan od vlasnika, kojem je kuća poplavljena, kaže da je voda petnaestak centimetara u kući. Ističe da će čitav nameštaj morati da baci, kao i da je kuća bila poplavljena i pre nekoliko godina.
Radovan Peković iz Civilne zaštite navodi da su kao i uvek do sada bili jedna od karika u odbrambenom lancu koji čini Štab sektora za vanredne situacije.
"Mi smo, pored brojnih aktivnosti, koje su bile i preventivne i u pomaganju podizanja odbrambenih nasipa, punjenju džakova, evakuacijama, prvenstveno zavređivali osmehe naših građana, a sa druge strane dobijali pohvale koje su najveća nagrada i najbolja plata, jer ljudski je primati, a božanski davati", kaže Peković.
Toplica se polako vraća u svoje korito
Nivo reke Toplice u Prokuplju od juče je snižen za skoro metar, ali je još iznad nivoa redovne odbrane od poplava.
Sve su vidljivije posledice poplava u Prokuplju, kako se reka Toplica vraća u svoje korito. Višednevne padavine na čitavom području Topličkog okruga uslovile su pravu poplavnu stihiju koja je za kratko vreme zahvatila veliko područje. Na mnogim mestima zaštitni bedemi nisu pomogli, pa su dežurne ekipe imale pune ruke posla, puno poteškoća, a veliki posao tek ih očekuje.
Zamenik komandanta Gradskog štaba za vanredne situacije Miroslav Antović kaže za RTS da se nakon nekoliko dana Toplica polako vraća u svoje korito.
"Dežurne ekipe, operativni timovi su obišli vodotokove i utvrdili da je nivo reke Toplice sada na stabilnom nivu i iznosi oko 180 centimetara", navodi Antović.
Ističe da su samo tokom jučerašnjeg dana ekipe Crvenog krsta obišle najugroženije stanovništvo, pre svega stanovništvo u selima u kojima su bujični potoci napravili veliki problem.
Crveni krst trenutno u 24 sredine
Stručni saradnik za delovanje u nesrećama Crvenog krsta Srbije Ranko Demirović kaže za RTS da su trenutno u 24 sredine, kao i da deluje preko 250 jedinica koje su osposobljenje za delovanje u nesrećama.
"Pomogli smo u delu evakuacija gde to bilo potrebno, izvršili zbrinjavanje ljudi. Preksinoć je organizacija Crvenog krsta u Prokuplju formirala jedan privremeni smeštaj za slučaj evakuacije i zbrinjavanja ljudi, kada su prošli bujični vodotoci Crveni krst je izvršio procenu potreba ugroženih ljudi i napravili pakete hrane, higijene", rekao je Demirović.
Pored toga, kaže, pomažu i u saniranju posledica poplava u domaćinstvima.
"U Pomoravskom okrugu su organizacije Crvenog krsta bile poprilično aktivne, pomagale oko pravljenja bedema u Jagodini, delile pomoć u Svilajncu", dodaje.
Ističe i da će nastaviti da pružaju pomoć u zbrinjavanju i oporavku domaćinstava.
Todorović: Period obilnih padavina na izmaku
Meteorolog Nedeljko Todorović kaže za RTS da je period sa intenzivnim i obilnim padavina na izmaku, da će danas biti pretežno sunčano, a jedino je na krajnjem istoku moguća slaba kiša ili kraći pljusak.
"Naredne sedmice, od sutra, pravo letnje vreme sa temperaturama oko 30 stepeni ili koji stepen više. Pretežno sunčano vreme, ali bih napomenuo da bi do petka ponegde mogla da bude pojava nekih kraćih pljuskova, pre svega u planinskim predelima, bez nekih većih količina padavina", rekao je Todorović.
Od 24. juna do kraja meseca temperature će biti bliže prosečnim vrednostima od 25 do 28 stepeni. Ističe i da ga broj dana sa količinom padavina nije iznenadio i napomenuo da su prethodna dva juna bili sušni.
Oprez u vožnji zbog nanosa zemlje
U Srbiji se, zbog najavljenog sunčanog vremena danas i narednih dana, očekuje stabilizacija putnih pravaca, ali je potreban oprez zbog mogućih nanosa zemlje i kamena na onim putnim pravcima na kojima je došlo do izlivanja reka, saopštio je Auto-moto savez Srbije.
Zbog padavina koje su prethodnih dana zadesile neke delove Srbije, usledile su poplave i odroni, pa na tim mestima AMSS savetuje povećanu opreznost vozačima.
Neka od tih područja su Kraljevo, Čačak, Mladenovac, Novi Pazar, Jagodina.
Odroni su na području Majdanpeka, Kučeva, Kraljeva, Kruševca, Ovčar Banje prethodnih dana uslovljavali prekide u odvijanju saobraćaja, a njihova učestalost očekivana je i u narednim danima, pa AMSS savetuje pažljiviju vožnju kroz useke i klisure.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)