TUŽBA ZA UTVRĐIVANJE OČINSTVA Ovo su pravila koje važe u Srbiji
![TUŽBA ZA UTVRĐIVANJE OČINSTVA Ovo su pravila koje važe u Srbiji](/data/images/2021-10-13/564526_hammer-gcb61ab4d3-1920_f.jpg?timestamp=1688673906?timestamp=1688594400)
Tužba se podnosi osnovnom sudu prema prebivalištu tuženog, a kada je tužilac dete ono može birati da li će mesno nadležan biti sud njegovog prebivališta ili sud prebivališta tuženog.
Tužbu za utvrđivanje očinstva mogu podneti: dete, majka deteta i muškarac koji tvrdi da je prirodni otac deteta kao i muškarac koga majka smatra prirodnim ocem deteta.
Pravilo je da se u ovoj vrsti sporova obavezno sprovodi dokazni postupak veštačenjem. Veštačenje će se najčešće sprovesti metodom DNK analize.
Porodični zakon odredio je kada podnošenje tužbe nije dozvoljeno:
- U slučaju muškarca koji je darovao semenu ćeliju (slučaj kada je dete začeto uz biomedicinsku pomoć darovanom semenom ćelijom);
- Ako je očinstvo utvrđeno pravnosnažnom sudskom odlukom;
- Nije dopušteno podnošenje tužbe onim licima koja su se saglasila sa priznanjem očinstva (takva lica mogu da pokrenu spor za poništavanje izjave o saglasnosti sa priznanjem očinstva)
- Ukoliko je muž majke dao pismeni pristanak za postupak oplođenja, on će se smatrati ocem deteta i protiv njega se ne može pokretati postupak za osporavanje očinstva, a samim tim ni utvrđivanja očinstva.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)