Nevreme u Srbiji
Foto: Printscreen/Alo.rs/ Shutterstock

Vrhunac toplotnog talasa upravo je ovog poslepodneva u Srbiji. Temperature u većem delu zemlje su iznad 35°C, u Beogradu 36°C,a  u Ćupriji 38°C.   Samo nekoliko sati deli nas i od prodora hladnog fronta i osveženja.

Hladni front ovog poslepodneva stigao je do severozapada Mađarske i Hrvatske i na svom putu donosi veoma jake grmljavinske oluje i nepogode, koje su prethodno pogodile područje od severne Italije preko Alpa do Švajcarske, Austrije, Češke i Slovačke, ali i do Slovenije, piše meteorolog Đorđe Đurić za Telegraf.

Trenutne temperature u Srbiji kreću se od 30°C na severu Vojvodine do 38°C u Pomoravlju i na istoku Srbije. Tropski toplo je i na planinama do 1200 metara nadmorske visine, pa Zlatibor i Sjenica mere 32°C, a Kopaonik 25°C, stoji u prognozi.

A kako piše meteorolog Ivan Ristić, sa oblacima i šansom za grad, u Sloveniji je nevreme počelo, ide prema Hrvatskoj i nama velikom brzinom.

U narednim satima hladni front prodreće do severozapadnih predela Srbije, pre svega do Bačke i doneti osveženje i jak severozapadni vetar. Pred sam kraj dana u delovima Vojvodine očekuje se pojava grmljavinskih predfrontalnih nestabilnosti sa pljuskovima i grmljavinom, uz pojavu grada i jačih grmljavinskih oluja.

- Potom će do večeri hladni front preći preko severnih i zapadnih predela Srbije i Beograda i doneti pad temperature i za 10 stepeni u veoma kratkom vremenskom intervalu, skretanje jugozapadnog vetra na veoma jak severozapadni, prolazno na udare sa olujnim udarima i preko 65 km/h. Očekuju se i lokalni pljuskovi sa grmljavinom, ali će padavine biti lokalnog karaktera i front će biti više izražen u vidu vetra i pada temperature, nego padavina - predviđa meteorolog.

Zbog dolaska svežije vazdušne mase iznad vrele podloge i atmosfere, biće veoma idealnih uslova za formiranje veoma snažnih grmljavinskih oluja sa gradom, olujnim vetrom i veoma obilnim pljuskovima, pri čemu bi u veoma kratkom vremenskom intervalu moglo da padne i preko 20-30 mm kiše po kvadratnom metru, a da nedaleko ne padne ni kapu kiše.

Najveća verovatnoća za grmljavinske oluje očekuje se na području Vojvodine, Podrinja, Beograda, Mačve, severa Šumadije, Pomoravlja, Podunavlja i Braničevskog okruga. Oluje bi najjače bile u Bačkoj i u Banatu, kao i delovima Srema, a na severu Vojvodine biće uslova i za nastanak superćelijskih oluja.

U predelima sa grmljavinskim nepogodama preporučuje se oprez, naročito na otvorenom, a oprez će biti neophodan i u saobraćaju, zaljučuje Đurić.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading