Održan panel „Naša održiva zajednica“
Na panelu održanom u Kraljevskom dvoru, takođe su učestvovali Dubravka Đedović Handanović, ministarka rudarstva i energetike u Vladi Republike Srbije i Milun Todorović, gradonačelnik Čačka.
U uvodnom delu skupa govorio je Slobodan Krstović, direktor Odeljenja za održivi razvoj NALED-a, koji je naveo da je izuzetno važno razmišljati o tome šta ostavljamo u nasleđe budućim generacijama i da je za izgradnju dugoročno održive zajednice potrebna sinergija brojnih društvenih činilaca.
Poseban fokus diskusije bio je na potrebi razvoja ljudskih i očuvanja prirodnih resursa, kao i na unapređenju kvaliteta života naših sugrađana. Diskutovano je i o načinima kako da našu zajednicu učinimo inkluzivnijom, bezbednijom i omogućimo joj dugoročan održivi razvoj u izazovnim vremenima.
Dubravka Đedović Handanović, ministarka rudarstva i energetike, istakla je da je država podržala građane subvencijama koje omogućavaju ne samo uštede već i manju potrošnju energije unapređenjem energetske efikasnosti u domaćinstvima.
„To je dalo rezultat, na prethodnim javnim pozivima je oko 20.000 domaćinstava imalo priliku da sprovede neku od mera energetske efikasnosti. Na aktuelnom javnom pozivu učestvuje 131 lokalna samouprava u kojoj će domaćinstva sanirati svoje objekte, a ukupno oko 50.000 domaćinstava u narednih nekoliko godina. Za ovaj program obezbedili smo 50 miliona dolara u saradnji sa Svetskom bankom“, rekla je ona.
Kiril Tjurdenjev, generalni direktor NIS-a, kazao je da su ljudi najvažniji deo svake zajednice i da zato kompanija NIS predano radi na profesionalnom razvoju zaposlenih, ali i doprinosi unapređenju kvaliteta obrazovanja u Srbiji.
„Samo u 2022. godini organizovali smo više od 3.400 obuka za više od 4.400 zaposlenih. Pored toga, pružamo šansu mladim ljudima da prve karijerne korake učine u našoj kompaniji i već godinama smo jedan od najpoželjnijih poslodavaca u Srbiji. Takođe, kontinuirano podržavamo
obrazovne i naučne ustanove u Srbiji. Putem programa „Zajednici zajedno“ ove godine uložićemo 144,5 miliona dinara u unapređenje nastavnog procesa i infrastrukture osnovnih i srednjih škola, kao i naučno-istraživačkih organizacija i naučno-tehnoloških parkova širom zemlje“, rekao je Tjurdenjev.
Milun Todorović, gradonačelnik Čačka, govorio je o značaju edukacije u lokalnoj zajednici i istakao da Grad Čačak na svakih sedam godina donosi Strategiju Održivog razvoja koja podrazumeva i mnogo edukativnih elemenata, od predškolskog uzrasta do osnovnih i srednjih škola.
„Edukacija se realizuje i kroz saradnju sa društveno odgovornim kompanijama kao što su NIS i kompanija „Novosti“, kao i kroz kontinuiranu saradnju sa Vladom Srbije. Kroz različite zajedničke projekte doprinosimo tome da se deca već od malena edukuju o tome koliko je važna posvećenost zaštiti životne sredine. Zajedno sa Vladom Srbije i resornim Ministarstvom intenzivno smo radili na merenju zagađenja u najgušće naseljenim delovima grada. Ugalj i mazut smo zamenili sa energetski prihvatljivijim gorivima, u našem slučaju gasom, a u bliskoj budućnosti će kompletna teritorija Grada imati mogućnost uključenja na gasne instalacije“, rekao je Todorović i istakao da NIS i Grad Čačak već 15 godina zajedno rade na različitim projektima čiji je cilj bolji i kvalitetniji život građana Čačka i okoline.
Na panelu je razgovarano i o značaju energetske tranzicije za ostvarivanje Ciljeva održivog razvoja.
Dubravka Đedović Handanović je navela da ulaganja u energetiku moraju da budu prioritet u narednih 20 godina.
„Imamo tri cilja, prvi je energetska nezavisnost, zatim da obezbedimo najnižu cenu za građane i privredu i treći da imamo sigurnost snabdevanja i rada našeg energetskog sistema. Energetika je resor koji traži dugoročna planiranja i potrebno je dosta vremena kako bi se video rezultat. Usvojili smo plan investicija u energetsku infrastrukturu u narednih 10 godina koji predviđa investicije od 15 milijardi evra, najpre u obnovljive izvore energije, distributivnu i prenosnu mrežu, reverzibilne hidroelektrane“, rekla je ministarka.
Kiril Tjurdenjev je kazao da za kompaniju NIS energetska tranzicija nije novina, već put kojim se kreće već godinama.
„Na tom putu od velikog značaja je naša zelena agenda – u ekološke projekte i biznis projekte koji indirektno pozitivno utiču na zaštitu životne sredine od 2009. godine uložili smo više od 900 miliona evra. Unapređenje zaštite životne sredine je među našim osnovnim prioritetima i projekte realizujemo sa namerom da oni ne doprinose samo našim poslovnim rezultatima, već i boljoj ekološkoj slici cele Srbije“, zaključio je Tjurdenjev.
Milun Todorović rekao je da je za građane od velikog značaja stabilnost.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)