ZAŠTITITE SE OD INTERNET PREVARA Evo kako ljudi najčešće postanu žrtve sajber kriminala
Foto: Shutterstock

Iako se prevaranti oslanjaju na stare trikove, koriste sofisticiraniji arsenal sada kako bi svoje prevare učinili verodostojnijim i realističnijim. Upotrebom veštačke inteligencije (AI), kriminalci razvijaju prevare koje su ne samo ubedljivije, već i izuzetno realistične, što doprinosi tome da granice između stvarnosti i fikcije postaju sve mutnije.

Norton navodi da su u prvoj polovini godine blokirali više od 1,5 milijardi pretnji, uključujući 8 miliona pokušaja fišinga, 3,5 miliona pretnji na računarima i gotovo 33.000 mobilnih pretnji.

Naglašen je porast tri konkretna tipa prevara:

Prevarantske online prodavnice: Svakodnevno se pojavljuje hiljade lažnih online prodavnica koje privlače kupce ponudama popularnih proizvoda po nerealno niskim cenama. Međutim, nakon što žrtva plati, roba nikada ne stigne, a sama web stranica nestane zajedno s prevarantima, ostavljajući žrtve ne samo bez proizvoda već i sa ugroženim podacima o platnim karticama.
Sextortion (seksualne iznude): Ovakvi slučajevi takođe su u porastu. Prevaranti prete da će objaviti kompromitujuće informacije o žrtvi ako im ne uplati otkupninu. Često tvrde da poseduju slike ili video snimke koje su napravili putem žrtvinog uređaja.
Tehnička podrška: Klasik među prevarama u kojima se prevaranti predstavljaju kao tehnička podrška poznatih kompanija. Oni obmanjuju žrtve kako bi dobili daljinski pristup njihovim računarima i onda kradu finansijske podatke ili prevarantima predaju vredne informacije.

Podaci iz Nortonovog izveštaja potkrepljuju nalaze kompanije ESET, koja je u avgustu objavila porast sextortion e-mailova od čak 178 odsto između prve polovine 2022. i istog perioda 2023. godine, što je dovelo do toga da ESET ovu kategoriju proglasi za najveću pretnju.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading