ODVAJANJE OD KORENA: Rušenje SPC za konačni udarac srpskom jedinstvu
Printscreen

Piše: Dejan Spalović

Protiv Srpske pravoslavne crkve više od pola veka vodi se specijalni rat s ciljem da se diskredituje rad sveštenih lica i umanje njeni značaj i uloga u srpskom narodu, a kulminacija tih napada izražena je i u aktuelnoj krizi na Kosovu i Metohiji.

Glavni cilj je da se SPC kao „retrogradna institucija” odalji od mladih ljudi, kao i da istovremeno bude otežan i osporen njen rad kako na Kosmetu, tako i u regionu, odnosno u Crnoj Gori, i da bude prvo obesmišljena pa posle toga proterana iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Da bi se Srbi „doveli u red”, kako predviđaju neki zapadni neoliberalni krugovi, koji u prvi plan stavljaju agresivnu promociju prava seksualnih manjina, potrebno je što jače udariti na SPC, uz interpretacije da je ona „glavna smetnja” da bi se izgradila moderna srpska država, a da se na temelju religije ne bi gradila i podizala porodica.

U sprovođenju takvog cilja neophodno je da se Srbi u Bosni i Hercegovini odvoje od matice Srbije, stvarajući neku „novu naciju”, na tvrdnjama da su srpske crkve i manastiri deo kulturne baštine bosanskog naroda. Na Kosovu i Metohiji na sceni je sličan scenario, gde uz pomoć izmišljene istorije postoje „objašnjenja” da Srbi u stvari nikada nisu ni bili na Kosmetu iako je temelj srpske državnosti i duhovnosti upravo vezan za ovaj deo Srbije. U ovu akciju uključeni su neki zapadni političari čiji oportunizam i ambicija uveliko prevazilaze njihove intelektualne i liderske kapacitete i, da bi to prikrili, promovišu laž, nasilje i spletke. Mahom to čine iz finansijskih razloga, jer im je neko obećao da će dobro finansijski proći.

Neretko jedan broj njih su pijuni u rukama obaveštajnih službi, a zanimljivo je da često imaju podršku i nekih medija i političara iz Beograda kojima su na prvom mestu lične koristi, a sve ostalo je nebitno i nevažno. Poslednji napad na SPC dolazi iz Velike Britanije, ali i od lažnih sveštenih lica koja zagovaraju nasilje. Nije nimalo slučajno što je poslanica britanskog parlamenta Ališa Kerns više puta ponovila neosnovane optužbe – da se oružje švercuje iz (centralne) Srbije na KiM i da je protiv „bosnizacije Kosova”.

„Vojni izvori su mi bili vrlo jasni u tome da oružje dolazi preko granice. Konkretno su mi govorili o incidentu iz 2022. godine, kada je Kfor saopštio da je oružje stiglo kolima hitne pomoći i postavljeno je u crkvama. Sada se ne veruje ljudima s kojima sam razgovarala i koji su bili tamo i sami sve videli”, kazala je Kernsova.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading