žena
Foto: Shutterstock

Ipak, oni koji budu radili 11. novembra - imaće pravo na "duplu dnevnicu".

Po sistemu, "bolje išta nego ništa", svi koji rade ove subote imaće pravo na uvećanu zaradu i to najmanje 110 odsto od osnovice za rad na dan praznika, koji je neradan dan. I ovo je definisano Zakonom o radu, član 108.

Prema Zakonu se dodaje i da, ako su se istovremeno stekli uslovi po više osnova (rad noću, prekovremeni rad...) utvrđenih u stavu 1. pomenutog člana, procenat uvećane zarade ne može biti niži od zbira procenata po svakom od osnova uvećanja.

Prema članu 114. Zakona o radu, zaposleni ima pravo na naknadu zarade u visini prosečne zarade u prethodnih 12 meseci, u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu u sledećim slučajevima - za vreme odsustvovanja sa rada na dan praznika koji je neradni dan, godišnjeg odmora, plaćenog odsustva, vojne vežbe i odazivanja na poziv državnog organa.

Ako radite u subotu, primićete 100 odsto redovne dnevnice, plus uvećanje. Odnosno, za taj dan koji provedete na poslu ćete praktično primiti 210 odsto ugovorene dnevnice.

Obaveza poslodavca i rupa u zakonu

Naime, dešavalo se da pojedini poslodavci ne isplaćuju duple dnevnice, ako praznik pada za vikend, tvrdeći da se "subota i nedelja ne vode kao radni dan".

Kako za Kurir objašnjava advokat Tijana Vladisavljević, sve zavisi od onoga što vam piše u Opštem aktu poslodavca i Ugovoru o radu.

- Ukoliko je u njima jasno definisan rad subotom i nedeljom, onda sigurno ostvarujete pravo na uvećanu zaradu - poručila je ona.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading