petarde
Foto: Alo/Foto printskrin/MUP

Čije će dete ove godine ostati bez oka, prsta, spaljenog lica, izgubljenog sluha? Nečije sigurno hoće, nažalost! Jer, i pored svih užasa koje petarde sa sobom nose, ludilo nikad ne prestaje!

Ove godine, pored učetalih upotorenja koliko mogu biti opasna pirotehnilka srtedstva, MUP je napravio i spot, kako bi se podigla svest kod ljudi o štetnosti petardi.

 

 

„U poslednje tri godine 52 osobe su povređene pirotehničkim sredstvima, od čega su 27 bila deca ili maloletna lica. Budi dobar primer, ne igraj se pirotehnikom!“, kaže se u spotu.

petarde

Foto printskrin/MUP

 

Prema statistici, najčešće se povređuju dečaci od 10 do 14 godina. Muškarci se češće povređuju, a žene su uglavnom žrtve.

- Generalno, muškarci se triput češće povređuju, najčešće usled neadekvatnog rukovanja pirotehničkim sredstvima, dok žene uglavnom bivaju slučajno povređene na javnim mestima i događajima pirotehničkim sredstvom koje je aktivirala druga osoba u njihovoj blizini - navela je za Alo! dr Marija Marković, spec. socijalne medicine iz Gradskog zavoda za javno zdravlje u Beogradu. Prema njenim rečima, ovo su podaci na nivou svetske statistike.

Užasne povrede

Više od 50 odsto povreda od petardi, prema zvaničnoj statistici, čine opekotine i to lica, prstiju, šaka i ručnih zglobova, a nisu retkost ni delimične ili potpune amputacije jednog ili više prstiju na rukama. Doktori se često susreću i sa povredama očiju, poput opekotina rožnjače, ali i sa oštećenjem sluha kao što je pucanje bubne opne. 

- Svaka druga povreda izazvana pirotehničkim sredstvima je opekotina lica, prstiju i šake. Česte su i povrede očiju, pre svega opekotine rožnjače, ali i mehanička oštećenja nastala upadanjem stranog tela u oko, koja mogu izazvati delimičan ili potpuni gubitak vida - precizirala je dr Marković, i dodala da, iako se povrede pirotehnikom dešavaju tokom čitave godine, na različitim vrstama proslava, u našoj sredini one su najčešće tokom novogodišnjih i božićnih praznika.

Decu satima ne možemo da smirimo

- Naša deca zbog buke, detonacije i svetlosnih efeketa usled eksplozija pirotehničkih sredstava postaju veoma uznemirena. Neka od njih počnu da se udaraju po glavi, pokrivaju rukama uši, samopovređuju se na razne načine. Roditelji satima ne mogu da ih smire - rekao je ranije za Alo! Mirko Gojić, predsednik Upravnog odbora Beogradskog udruženja za pomoć osobama s autizmom.

Ovo udruženje broji više od 300 članova i svake godine u vreme praznika apeluje na sugrađane da ne bacaju petarde.

- Nažalost, umesto da se smanjuje, upotreba pirtehnike raste. Em su te naprave sve jače, to su prave detonacije, em ih sada aktiviraju i kad slave rođendane, posle utakmice, kad im se rodi dete i ko zna kojim povodom. Dešava se i da deca stavljaju petarde ispod brisača na automobilima, ubacuju ih u džepove - naveo je Gojić, čiji sin ima autizam.  

- Najgore je deci koja stanuju u zgradama i blokovima, malo lakše je onima koji su izolovani, u mirnijim delovima grada. Ali, jezivo je što svake godine stradaju deca, petarde im ekslopodiraju u rukama, ne bace ih na vreme, uznemiri se na hiljade pasa i mačaka, a sve se svodi na prijavu policiji koja pokušava da nahvata krivce, što je, u ovolikom gradu, zaista nemoguće - zaključio je Gojić.

Upravnik Klinike za dečju hirurgiju u Institutu za majku i dete dr Đorđe Kravljanac rekao je za Alo! da je samo za pet godina 58 dece imalo povrede koje su zahtevale zbrinjavanje u ambulantnim uslovima, a po troje je završilo na bolničkom lečenju.

petarde

Foto privatna arhiva

- Tokom novogodišnjih i božićnih praznika 2021. stradalo je desetoro dece, od toga su tri dečaka, dva od 12 i jedan od 14 godina, imala ozbiljne povrede. Jednom smo amputirali palac, drugom smo radili rekonstrukciju prsta pomoću veznih režnjeva, a trećem rekonstrukciju vrha prstiju. Sve operacije su dobro prošle, ali uprkos tome i fizikalnim terapijama, sva tri dečaka su završila s određenim stepenom invalidnosti - istakao je lekar.

Kazne od 50.000 do 100.000 dinara

Kazne za nelegalnu prodaju pirotehničkih sredstava kreću se od 50.000 do 100.000 dinara, izjavio je pomoćnik načelnika Uprave za preventivnu zaštitu Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije, Rade Milošević, i dodao da je broj ilegalnih prodajnih mesta pirotehnike zadnjih godina smanjen.

Milošević je napomenuo da je zadnjih godina procenat nelegalne trgovine pirotehničkim sredstvima smanjen, s obzirom da su kazne i kontrole rigoroznije nego u prethodnom periodu. Prema njegovim rečima, najčešće pirotehnička sredstva koja se zaplene su petarde, jer su, kako je objasnio, manjeg gabarita od drugih pirotehničkih sredstava i lakše se sklone, ukoliko dođe do kontrole.

Kako se već godinama bavi ovim problemom, on objašnjava i kako najčešće dolazi do povreda.

- Kad petarda ne eksplodira, dete je ponovo uzme u ruku i tada dođe do eksplozije. Imali smo slučaj dečaka koji je u džepu pantalona nosio 40 petardi i sve su eksplodirale, te je završio s opekotinama na obe noge - naveo je dr Kravljanac, i upozorio da upotreba pirotehničkih sredstava može da dovede i do smrtnog ishoda.

Uplašeni ljubimci

Uoči novogodišnjih praznika, veterinar Aleksandar Vukomanović objašnava da većina kućnih ljubimaca doživljava zvuk petardi i ostale pirotehnike veoma teško, zbog čega je neophodno da vlasnik nađe način kako bi svog ljubimca animirao i vratio u optimalno stanje.

Psi postaju anksiozni, izbegavaju svoje navike, odbijaju da idu napolje, zavlače se ispod kreveta, kriju po kupatilu, rekao je Vukomanović, kojia savetuje vlasnike da u tim situacijam pruže neophodnu podršku svom ljubimcu, budu pored njih, pojačaju im muziku kada su ti stresni događaji napolju.

- Ako ne reaguju na nežnost koju im pružite i buku koju vi pravite mimo ove koja već postoji, mogu da se koriste određena medicinska sredstva u vidu lekova za smirenje, ili na biljnoj bazi ili na bazi valerijane - naveo je on za Tanjug i napomenuo da veliki broj pasa godišnje doživi srčani udar u periodu kada je veća zastupljenost pirotehničkih sredstava.

- Mi na Institutu nismo imali takvih slučajeva, ali u svetu ih je bilo. Naši pacijenti su bili životno ugroženi, to je činjenica, jer kod opekotina trećeg stepena, kakve su imala neka deca, mogu da se razviju infekcije, da dođe do poremećaja rada drugih organa. Usled povreda pirotehničkim sredstvima, deca su ostajala trajni invalidi s povredama i ožiljcima koji im kasnije drastično promene život i mogućnost profesionalnog bavljenja raznim poslovima, što ostavlja posledice i po psihičko zdravlje - objasnio je naš sagovornik.

Prema njegovim rečima, najbolje bi bilo da deca nemaju nikakvog kontakta s pirotehnikom, ali u slučaju povreda, treba ih odmah dovesti u hitnu hiruršku službu.

- Rano i adekvatno zbrinjavanje umnogome utiče na ishod lečenja. U nekim situacijama imamo mogućnost da uradimo rekonstrukciju povređenih delova tela, ali nekad ne možemo ništa, nepovratno su izgubljeni - istakao je dr Kravljanac.

 U slučaju dubokih opekotina i teških rana dr Kravljanac savetuje roditelje da povređeno mesto izoluju čistom gazom ili peškirom.

- Mogu da stave i hladnu oblogu, da povređeni deo tela, ako je reč o rukama i nogama, stave pod hladnu vodu pet minuta. Problem je što, nažalost, nije reč samo o oštećenju kože, već su oštećene i tetive, nervi, kosti, zglobovi – kaže dr Kravljanac uz apel da se dete u tom slučaju što pre dovede u dežurnu ambulantu.

BONUS VIDEO 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading