BIA
Foto: Alo/Foto: ALO / Aleksandar Nalbantjan

U ovoj vrednoj zbirci fakata, korišćeni su podaci prikupljeni operativnim radom Agencije, obaveštenja prikupljana od svedoka ovih događaja koja su sabirana u dužem vremenskom periodu, sudska dokumentacija i drugi relevantni izvori o pravoj prirodi ovog planskog i sistematskog napada na Srbe izvedenog 17. marta 2004. godine. 

Prvi put navode se imenom i prezimenom osobe albanske nacionalnosti koje se dovode u vezu sa Martovskim pogromom, uključujući i albanske političke strukture, ali i direktne izvršioce. 

Cilj ovog izdanja jeste osvetljavanje svih činjenica koje su dovele do ovog koordiniranog nasilja nad srpskim narodom na Kosovu i Metohiji pre 20 godina. 

- Nastojanja albanskih ekstremista da Martovski pogrom Srba 2004. godine predstave kao spontanu reakciju Albanaca na nesrećni slučaj davljenja albanskih dečaka iz sela Čabra u reci Ibar, za šta su zlonamerno okrivljeni Srbi, predstavlja samo paravan prethodno dobro planirane i pripremane akcije etničkog čišćenja Srba sa Kosova i Metohije i uništavanja njihovog nacionalnog i kulturnog identiteta, odnosno brisanja tragova njihovog vekovnog postojanja na tom prostoru - navodi se u publikaciji BIA.

BIA knjiga

Alo!

 

Javnosti su malo poznati pravi izvršici Pogroma tog 17. marta  u kome je mučki ubijeno devetoro Srba, a etnički očišćeno i obesrbljeno 6 gradova i 9 srpskih sela. 

Kako se navodi u ovoj knjizi, u pozadini martovskog nalazi se sukob DSK i DPK i planovi albanskih ekstremista da izazivanjem pobune preuzmu vlast u Prištini i u potpunosti etnički očiste pokrajinu od Srba, onako kako nisu uspeli tokom sukoba 1999. godine. 

Operativni plan delovanja pripremao se unapred i donosio na tajnim sastancima koje su organizovale različite albanske strukture.

Kako se navodi u publikaciji, po tom pitanju održano je više tajnih sastanaka na različitim lokacijama.

- Najznačajniji su oni koji su organizovani u stanu Azema Sulje u Prištini u naselju Pejton gde su donošene odluke o organizovanju pobune i Martovskog pogroma Srba. Sa istim ciljem su održana još dva značajna sastanka u selu Smira, opština Vitina u kući Ejupa Ametija, 29. oktobra i 15. novembra 2003. godine - pokazuju podaci BIA. 

Posebno angažovanje na pripremama pobune i etničkog čišćenja Srba ispoljili su pripadnici albanske ilegalne službe ŠIK koji su na terenu bili zaduženi da grupišu svoje članove po opštinama i pripremaju ekstremiste za rušilački pohod na Srbe i njihovu imovinu.    

S toga, ova publikacija predstavlja važan dokument iz kog kompletna domaća, ali i međunarodna javnost može da shvati da 17. mart nije bila nikakva slučajnost i proizvod spontane reakcije albanskog naroda, već dugo pripremana planska akcija za koju je teren spreman mesecima unazad, a za koju se čekao „pogodan“ povod za nastavak obračuna sa srpskim narodom i nastavak agresije 1999. godine i koja je trebalo da bude završena tog krvavog marta 2004. godine.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi
BIA

Komentari (0)

Loading