Ivana Stefanović
Foto: Printscreen/Foto: Printscreen/RTS

Kako je za Alo! objasnila doktorka Ivana Stefanović iz Hitne pomoći, ovo vreme posebno pogađa hronične bolesnike, te je zbog toga važno da se odgovorno ponašamo prema svom zdravlju.

- Visoke temperature jako loše utiču na hronične kardiovaskularne bolesnike, a ukoliko je praćena velikom vlažnošću vazduha, i na pacijente sa astmom. U rizičnu grupu spadaju i onkološki pacijenti, ali i psihijatriski bolesnici koji su, prema medicinskim izveštajima, poslednjih dana bili izuzetno agresivni – rekla je na početku razgovora doktorka Stefanović, i objasnila na koji način možemo da se zaštitimo od potencijalnog toplotnog udara.

Lepo vreme

Tanjug/Vladimir Pori

 

- Vrlo je važno da u prostoriji u kojoj boravite temperatura bude prijatna. To ne znači da u spavaćoj sobi treba da bude 17 stepeni, ali je važno da se uključe klima uređaju ili ventilatori. Klime su spasile ljudske živote u zemljama u kojima su stalno visoke temperature, a sada je važno da apelujemo na ljude da poslušaju naš savet. Starije osobe teško podnose toplotu, ali kod njih je problem što neće da uključe klimu. Ukoliko imate stare roditelje, rođake ili komšije koji žive sami, obavezno ih obiđite, postarajte se da uzmaju terapiju na vreme, da imaju sve šta im je neophodno i ako treba, naterajte ih da upale klimu  - kaže doktorka Stefanović, i objašnjava da u ovakvim situacija lako može da dođe do toplotnog udara.

- To je jako ozbiljno oboljenje koje čak može dovesti i do smrti. Toplotni udar nastaje naglo i bez najave – iznenadnim kolapsom i padom krvnog pritiska. Ovo je težak akutni poremećaj, koji nastaje zbog prestanka termoregulacije organizma - kaže doktorka, i dodaje da je veoma važno da se odgovorno ponašamo prema svom zdravlju.

- Ne izlazite napolje u najtoplijem delu dana, a ako baš morate važno je da imate tečnost uz sebe, a poželjno je i da imate nešto slano i slatko sa sobom. Slano, kako biste nadoknadili elektrolite, a slatko, zbog brzih šećera koji prijaju našem organizmu. To može da bude limunada zaslađena medom ili šta vam već prija - kaže doktorka.

Za hrončne pacijente, kojima će tropski dani doneti najviše problema, važno je da redovno uzimaju terapiju.

- Oni koji imaju visok pritisak nikako ne treba da zanemaruju simptome poput glavobolje, nesvestice, zamućenog vida. To može da bude znak da vam je pao pritisak jer prvo, terpija koju hipertenzičari uzimaju će da reguliše pritisak, a toplo vreme može dodatno da ga snizi. Zbog toga se preporučuje da ovi pacijenti uz sebe uvek imaju zdrave grickalice poput lešnika, badema, suncokreta - kaže doktorka na kraju razgovora za Alo!.

BONUS VIDEO:

 

@alo_portal 70% javnih ličnosti ne radi na sebi duhovno! Celu emisiju “Zaluvavanje” sa Anom Mit možete pogledati na našem YouTube kanalu! #alo #alonovine #alodnevnenovine #fypシ #foryou #viraltiktok #fypシ゚viral ♬ original sound - Alo_portal

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading