ZARAZA SE ŠIRI - ČEKAONICE NA PEDIJATRIJI PUNE ZABRINUTIH RODITELJA! BRNU virus napada mališane!
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

BRNU virus se širi među mališanima! Domovi zdravlja su puni, a ova bolest prljavih ruku najčešće napada decu od dve i tri godine. Dr Marija Golubović iz Doma zdravlja Savski venac kaže za Tanjug da BRNU virus izaziva bolest šaka, stopala i usta i da je reč o enterovirusu koji se nalazi u digestivnom traktu.

- Infekcija se lako prenosi preko sekreta iz nosa, pljuvačke i ranica iz usta, prljavih ruku i najviše preko kontaminiranih igračaka - kaže Golubović.

Uzrast koji virus najviše zahvata je predškolski i to deca starosti 2-3 godine.

Inkubacija traje 3 do 5 dana, a od simptoma je prisutna temperatura do 38 stepeni, praćena povremeno glavoboljom, bolom u grlu, čestim odbijanjem obroka, a kod male dece i pojavom kašastih stolica.

- Drugog ili trećeg dana bolesti javlja se ospa na šakama, stopalima i u ustima, koja liči na plikove. Terapija je simptomatska. Bolest traje oko 10 dana i prolazi bez komplikacija - navodi dr Golubović.

krpelj

Foto: Shutterstock

 

Mažite repelente!

Doktor Milićević posavetovao je sve roditelje da mažu decu repelentima protiv krpelja.

- Često su sad građani u prirodi, zajedno sa decom pokušavaju da iskoriste lepo vreme. Krpelji uglavnom padaju sa drveća, posebno se zakače za dečicu sa gustom kosom. Tada oni ujedaju decu i kreću da se hrane - kaže doktor i dodaje da je ujed krpelja skoro uvek bezbolan, pa ga je zato teško uočiti.

- Dete bi uvek nakon dolaska iz prirode trebalo detaljno pregledati, često savetujemo i roditelje da i sebe provere. Neka vrsta prevencije protiv krpelja jeste da se pre izlaska u prirodu isprskate repelentom protiv insekata - dodaje Saša Milićević.

Doktor Saša Milićević objasnio je za Alo! da se deca najčešće zaraze preko igračaka koje obično dele u vrtićima. On objašnjava da je reč o enterovirusu koji se nalazi u digestivnom traktu, a koji je jedan u nizu čuvenih koksaki virusa.

- Infekcija se lako prenosi preko sekreta iz nosa, pljuvačke i ranica iz usta, prljavih ruku i najviše preko kontaminiranih igračaka - kaže doktor i ističe da decu nikako roditelji ne smeju da vrate u vrtić kako ne bi došlo do dalje zaraze.

deca

 

 

Doktorka Golubović istakla je da se u ambulantu takođe javljaju deca sa ubodom krpelja i da krpelji prenose bakteriju Borrelia Burgdorferi koja izaziva lajmsku bolest.

- Savet roditeljima kada primete krpelja na koži deteta da se jave u svoj dom zdravlja da bi se krpelj uklonio. Analizu krpelja i dalju terapiju će odrediti pedijatar - rekla je dr Golubović.

Prema njenim rečima, u Domu zdravlja Savski  venac, u predškolskom dispanzeru je broj pregleda po lekaru oko 50, što je između 200 i 300 pregleda, a od tog broja oko 50 odsto dođe zbog bolesti šaka, stopala i usta, a oko 20 odsto zbog uboda krpelja.

BONUS VIDEO 

 

 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading