Požar na klimi
Foto: Printscreen/instagram/oz_kolynmen.kz

Prašina i prljavština se nagomilavaju u klima-uređaju zbog neredovnog održavanja i čišćenja, a to na kraju može da izazove i požar, piše RTS.

"Čišćenje klime treba raditi svake godine, od bakterija i buđi. Ako umemo, možemo i sami to da uradimo. Preporučljivo je što češće proveravati klimu, bolje je dati možda 1.000 - 2.000 dinara za servisiranje, nego doći u situaciju da izgubite stan", rekao je Čoha.

Anrej Čoha predstavio je indikatore koji upućuju da sa klima-uređajem nije nešto u redu.

"Prva indikacija je da uređaj ne radi fabrički, kada primetite da ne može da ohladi prostor kao nekada, kada zadate temperaturu na 23, 24 stepena ako je napolju 35 i ona ne može da rashladi prostiriju, znači da sa njom nešto nije u redu", istakao je Čoha.

Što je temperatura napolju viša, to je veći napor uređaja da rashladi prostoriju.

"Kada imate veliku temperaturnu razliku koju želite da postignete, vaša klima i kompresor dušu ispuste. Tada radi na maksimumu, troši struju, haba se uređaj i može biti jako opasno za izazivanje požara", rekao je profesor Elektrotehničke škole "Nikola Tesla".

U danima toplotnog talasa danonoćno želimo da klima-uređaji budu uključeni, čak i kada nismo u stanu.

"Klima mora da odmara, kao i svaki drugi uređaj. Njena snaga je kao dva bojlera. Morate se odgovorno ponašati prema njoj", rekao je Čoha.

Liste čekanja za servisiranje klima-uređaja su konstantne, kako bi se izbegle, majstore možemo pozvati i tokom zimskih i prolećnih meseci.

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (1)

Loading
sava

27.07.2024 09:14

Ovakav naslov , ovo moze da nanese stetu , proizvodacu , i prodavcu , po ovom naslovu ntreba ni proizvoditi ,rashladne uredaje .