OVO JE NAJVEĆI RATNI PLEN SRBIJE U PRVOM SVETSKOM RATU! Ministar Ristić na obeležavanju 110. godišnjice početka Prvog svetskog rata (VIDEO)
Povodom obeleževanja 110. godišnjice početka Prvog svetskog rata na platou ispred rečnog monitora ,,Sava” prisutnima se obratio ministar informisanja I telekomunikacija Dejan Ristić koji je pre deset godina, u svojstvu državnog sekretara za kulturu, inicirao potpunu obnovu ovog izuzetnog kulturnog dobra Srbije.
Ministar je istakao da je taj rat procentualno odneo najveći broj žrtava, građana Kraljevine Srbije, ali i da ga karakteriše niz veličanstvenih pobeda koje je odnelo srpsko oružje i istinsko rodoljublje.
Ristić je naglasio da to što je u Beogradu započeo i završio se Prvi svetski rat predstavlja "veliku vrednost" za našu istoriju, kao i veliku odgovornost za Srbiju.
- Stoga vas pozivam da svi zajedno čuvamo sećanje na junake i stradalnike iz perioda Prvog svetskog rata, da ponosno dižemo našu državnu zastavu, da sa ponosom slušamo i pevamo našu nacionalnu himnu, Bože pravde, i da učinimo sve što je do nas da i u ovim turbulentnim vremenima - 110 godina nakon izbijanja Prvog svetskog rata, kada se svet suočava sa brojnim oružanim sukobima, budemo dovoljno mudri, dovoljno odgovorni, da doprinesemo miru u svetu i da svedočeći o našem učešću u Prvom, ali i u Drugom svetskom ratu, damo doprinos u očuvanju mira u svetu, poručio je Ristić.
Dana 28. jula 1914. godine ceo dan u Beogradu protekao je u neverici, nije se verovalo da će Austrougarska napasti malu i ratovima istrošenu Srbiju, međutim ta neverica je razvejana već iste noći kada su pale prve granate na Beograd.
Ispod Brankovog mosta usidren je suvenir istorije, priča o Bodrogu nikada ne zastareva buran je put koji je Bodrog prešao od trenutka kada je izgrađen do danas. On je zvanični dokaz kako je počeo Prvi svetski rat.
- Jedan je od retkih sačuvanih monitora na svetu i ima neprocenjivu istorijsku vrednost, jer je jedan od rečnih ratnih brodova čijom je vatrom otpočeo Prvi svetski rat- rekao je Vićentić.
Dodao je da je rečni monitor Sava u vlasništvu Vojske Srbije, kao i da je deo zbirke enterijera Vojnog muzeja, te da je otvoren za posetioce, koji mogu obići stalnu postavku i naučiti mnogo pojedinosti o tom plovilu.
Vićentić je podsetio da su istorijske i političke okolnosti dovele do toga da Srbija, a u to vreme Kraljevina Srbija budu prva meta, a samim tim i prva žrtva rata.
Nijedna druga učesnica Prvog svetskog rata nije tako skupo platila cenu slobode, a o tome govori i rečni monitor Sava kao neprocenjivo kulturno blago naše zemlje. Ovaj brod danas je otvoren za javnost, a za sve posetioce ulaz je besplatan dok će od 30. jula, svakog dana u nedelji (osim ponedeljkom), od 10 do 17 časova, ulazak na monitor biti moguć uz naplatu ulaznica po ceni od 350 dinara.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)