BEZ PREVIŠE NAPORA I SLANE HRANE Doktorka iz Hitne pomoći savetuje kako da preživimo nagle promene temperature
Nagli pad, a potom i skok temperature u proteklih 24 časa doneo je zdravstvene probleme hroničnim bolesnicima, a u narednom periodu u najvećem riziku su kardiovaskularni pacijenti.
Doktorka Ivana Stefanović iz Hitne pomoći rekla je za Alo! da se upravo zbog toga oni moraju pridržavati terapije, ali i da ne bi trebalo da se izlažu dodatnom naporu.
- Prethodnih dana smo imali manje od 100 intervencija u Hitnoj pomoći, što je veoma dobar prosek. Takođe, imali smo i manji broj infarkta u odnosnu na letnje vreme, ali su sada ipak u najvećem riziku kardiovaskularni, kao i drugi hronični pacijenti - rekla je dr Stefanović, i dodala da je najvažnije da ti pacijenti sačuvaju svoje srce od napora.
- U narednom periodu ne bi trebalo da se izlažu nepotrebnom naporu, niti da se bave teškim poslovima. Odložite sve što zahteva dodatno opterećenje, bilo da se radi o velikoj nabavci ili hodanju uzbrdo. Kada vučete teške kese iz prodavnice, sva krv vam se sliva u ruke i dešava se nedostatak kiseonika u krvi, a slična stvar može da se dogodi i kada idete uzbrdo. Takođe, slana hrana neće dobro uticati na kardiovaskularne pacijente jer so zadržava tečnost u organizmu i povećava krvni pritisak. Oni koji imaju problema sa tim ne bi trebalo da jedu slanu pršutu, suhomesnate proizvode, kiseli kupus, roštilj... - rekla je doktorka Stefanović, i istakla da je veoma važno da se pacijenti sa hroničnim bolestima pridržavaju svoje terapije.
Sa druge strane, čekaonice domova zdravlja širom Srbije bile su pune ovih dana, a ljudi su se najviše žalili na glavobolje, promene raspoloženja, bolove u zglobovima, nesanicu, kao i na astmu.
- Posle nagle promene vremena je više pacijenata koji dolaze zbog akutnih respiratornih tegoba, kao i hroničnih bolesnika koji boluju od povišenog krvnog pritiska, od astme, posebno to naglašavam zato što dosta astmatičara u poslednje vreme ima problem sa astmatičnim napadima, naročito kad je promena vremenskih prilika - kaže dr Nataša Đorić, načelnica Službe opšte medicine u Jagodini.
Saveti lekara su standardni za nagle promene. Dozvolite telu da se prilagodi. Nije dobro uzimati lekova na svoju ruku. Hronični bolesnici koji i pored redovne terapije osete naglo pogoršanje zdravstvenog stanja valjalo bi da se obrate lekaru.
Plus 30, pa kiša celu noć
Danas se očekuje pretežno sunčano i osetno toplije vreme sa maksimalnom temperaturom od 26 do 30 stepeni.
Kako navode iz RHMZ, u četvrtak uveče će uslediti novo naoblačenje sa zapada, a tokom noći kiša i lokalni pljuskovi očekuju se u zapadnim i jugozapadnim predelima Srbije.
Od petka do kraja perioda preovlađivaće oblačno i osetno hladnije vreme, sa čestom pojavom kiše i lokalnih pljuskova koji će ponegde biti praćeni grmljavinom.
Tri bebe se umalo ugušile mlekom
U noći između utorka i srede lekari Hitne pomoći u Beogradu imali neuobičajeno težak zadatak – čak tri poziva su primljena zbog tri bebe sa aspiracijom mleka, stanja koje može biti izuzetno opasno, navela je dr Stefanović.
- Ono što se desilo je da smo imali čak tri poziva za bebe koje su aspirirale mleko. To znači da mleko uđe u disajni put. Mleko se vrati, beba leži na leđima, a još nije dovoljno snažna da se okrene, niti može to da izbaci. U tom slučaju mleko uđe u disajni put i može da uguši bebu. To zaista jeste ozbiljno stanje. Važno je zapamtiti da beba treba da spava na boku, da ne biste došli da je vidite u situaciji kako se guši, jer čak i kada mi stignemo, to će vam ostaviti posledice za ceo život, taj strah da ćete izgubiti dete - rekla je dr Stefanović, i dodala da bebi nikako ne treba dozvoliti da spava na leđima.
BONUS VIDEO:
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)