KORONA DOPRINELA RAZVOJU OVOG ZDRAVSTVENIOG PROBLEMA KOD DECE Češći je kod devojčica - ovo su simptomi na koje treba obratiti pažnju
Istraživanja pokazuju da svako treće dete pati od miopije.
Ova mana se, u periodu između 1990. i 2023. utrostručila! Značajan porast miopije kod dece primećen je nakon pandemije kovida 19.
Vreme provedeno u četiri zida, uglavnom pred ekranom i ograničena mogućnost kretanja, uticali su na oštećenje vida kod dece i omladine.
Šta je miopija?
Najčešće kratkovidost nastaje u ranijem detinjstvu, i roditelji u većini slučajeva primete kada se dete žali da u školi ne može da vidi šta piše na tabli. Nakon toga, problem miopije raste zajedno sa detetom. Tek kad organ oka dostigne krajnji rast, prestaje i rast dioprije.
Razvoji miopije ili kratkovidosti doprinosi savremen način života, u kombinaciji sa genetikom.
Nastaje tako što se svetlost ne fokusira tačno na žutu mrlju, već nešto ispred nje. Tako kratkovide osobe jasno vide pojavu koja se nalazi u neposrednoj blizini, a što se više udaljava muti se i vid.
Prvi simptomi na koje treba obratiti pažnju jesu glavobolja i zamućen vid. Zatim ide i problem sa uočavanjem objekta koji je udaljen od osobe, što prati često treptanje i čkiljenje, kako bi kratkovida osoba uspela da jasnije uoči željenu pojavu.
U slučaju pojave pomenutih simptoma kod deteta, roditejima se savetuje da se što pre obrate lekaru.
Miopija u ranom životnom dobu jako brzo napreduje, pa sa sobom može doneti i oboljenja oko poput glaukoma.
Preventivni predmeti i uočavanje problema u početnoj fazi mogu zaustaviti kratkovidost, ili je, što se češće događa, usporiti.
Kratkovidost češća kod devojčica
Devojčice i mlade žene češće podležu kratkovidosti, za razliku od muških osoba, potvrdila su istraživanja.
Za to je zaslužan, najpre, raniji početak puberteta, prenosi BBC.
BONUS VIDEO:
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)