pluća
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

- Skrining se sprovodi u Klinici za pulmologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije, a pregledi se zakazuju pozivom na broj telefona 066/267-268 svakim radnim danom do 20 časova - rekao je za Tanjug docent dr Spasoje Popević, zamenik direktora Klinike za pulmologiju UKC Srbije.

On je rekao da se prijavljuju građani koji imaju više od 50 godina i više od 30 godina pušačkog staža.

- To je populacija pod najvećim rizikom za rak pluća - objasnio je Popević.

Građani, kako je objasnio, dolaze u Kliniku i radi se snimanje niskodoznim skenerom ili takozvanom LDCT medota, nakon toga ukoliko je sve u redu- građani se više ne pozivaju.

- Međutim ukoliko se nađe neka promena na CT-u vršiće se pregled pulmologa i dalja dijagnostika - rekao je doc. dr Popević.

- Skrining je besplatan, nije potreban uput, važi za građane Beograda, obuhvata sve beogradske opštine. Prvog dana se već 170 građana javilo, interesovanje je ogromno i svima su zakazani termini za skrining. Skoro do kraja novembra su popunjeni termini - rekao je on.

Ako se rak pluća otkrije u ranom stadijumu, on se može i izlečiti. Rak pluća je najčešći i najsmrtonosniji karcinom u Srbiji i svetu. U našoj zemlji, godišnje od raka pluća oboli više od 7.000, a na žalost premine oko 5.000 ljudi.

- Time je rak pluća postao gotovo javno zdravstveni problem, jer prosečno, svakog dana oboli skoro 20 novih pacijenata, a čak 13 izgubi bitku sa karcinomom pluća. Praktično na svaka dva sata, u Srbiji jedna osoba premine od raka pluća - rekao je Popević.

- Pušenje je vodeći uzročnik raka pluća. Međutim, rak pluća više ne mora da bude smrtonosna bolest, jer rano otkrivanje i savremeno lečenje omogućavaju dug i kvalitetan život - zaključio je zamenik direktora Klinike za pulmologiju UKC Srbije.

BONUS VIDEO:

 

 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading