SRBI SLAVE SVETE VRAČE KOZMU I DAMJANA Jedan običaj ne bi trebalo da se prekrši da se ne ogrešite o svetitelje
Sveti Vrači, odnosno Sveti Kozma i Damjan, poreklom iz Rima, bili su sinovi jedne pobožne žene Teodotije, koja im je prenela hrišćansku veru.
Braća su lečila ljude i stoku, a svoju veštinu nikada nikome nisu naplatili. Postoji legenda da je žena po imenu Pelagija, koju su braća izlečila, donela Damjanu tri jajeta i Bogom ga zaklela da ih uzme, ne kao nagradu, već kao dar iz dobre ruke. Damjan uze jaja, na šta se Kozma toliko naljutio da je zapretio da ih neće zajedno, kao braću, sahraniti. Ipak, navodi se da se Damjan nije ogrešio jer ga je žena zaklela Bogom da uzme jaja. Posle nekog vremena prvi je umro Kozma, a posle njega Damjan, pa ih shraniše jedno pored drugog, kao braću.
Po drugoj legendi, ova dva sveca bila su oklevetana kod cara koji ih je pozvao i zapretio im da će ih kazniti zato što leče ljude čarolijama. No, i cara su izlečili od neke bolesti, pa i sam car postade hrišćanin, a braću pusti kući sa velikim počastima. Starog učitelja, koji je na Kozmu i Damjana preneo svoje znanje i veštine, obeuze zavist, pa braću na prevaru odvede u planinu da beru lekovito bilje i tamo ih kamenjem ubi.
Treća verzija kaže da braća nisu umrla prirodnom smrću, već da su živote izgubili u Rimu, 284. godine posle Isusa Hrista, u velikom progonu hrišćana.
Slave se dva puta godišnje
Sveti Vrači slave se dva puta godišnje, 14. jula (1. jula) i 14. novembra (1. novembra), pretposatvlja se zato što je jedan brat umro 1. jula, a drugi 1. novembra.
Sveti Kozma i Damjan na ikonama se predstavljaju u običnom, odelu svog vremena, držeći u rukama kovčežiće iz kojih su bolesnima davali razne lekove.
Kada se peva tropar za osvećivanje vode, na jednom mestu se spominje "lekoviti izvor" koji su braća imala i vodom sa njega besplatno lečila. S tim u vezi, neke banje su za svoju slavu uzele Svete Vrače. Tako je, na primer, Sokobanja slavila letnje Svete Vrače, 1. jula.
Običaji i verovanja
Kozma i Damjan su u narodu simbol zdravlja, pa su naši stari često govorili: "Vatru vare, pa vatru (temperaturu) gase“.
Srbi iz okoline Segedina, u Mađarskoj, verovali su da ako deca, koja su se rodila na Svete Vrače, prežive desetu godinu, onda će im životni vek biti veoma dug.
Veruje se i da ne bi trebalo raditi teške fizičke poslove i da bez preke potrebe ne treba izlaziti iz kuće
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)