krštenje u crkvi
Foto: Shutterstock/Foto: shutterstock.com

Peticija protiv sveštenika Slaviše S. iz Leskovca, koju je potpisalo 145 vernika, zbog, kako tvrde, iznuđivanja parohijana i određivanja cene od 1.500 dinara za osvećenje vode uoči krsnih slava, nedavno je stigla na adresu vladike niškog Arsenija, ali je u srpskoj javnosti još jednom otvorila debatu da li crkveni obredi treba da se naplaćuju ili ne. 

Željko Injac

Foto: Printscreen

 

Koliko je primereno dati novca za svećenje vodice i krštenje, a koliko za sahranu i opelo, i zbog čega su u pojedinim delovima Srbije tarife drugačije, samo su od neka od pitanja na koja je crkveni analitičar Željko Injac pokušao da da odgovor za Alo!.  Kako je istakao, svaka eparhija samostalno određuje da li će i koliko koštati svaki crkveni obred i da jedino Sabor Srpske pravoslavne crkve ima moć da ukine cenovnike.  

- Pravoslavna crkva nije centralizovana poput katoličke, a to znači da svaki episkop može da odredi tarife za crkvene obrede u svojoj eparhiji. Ne postoji sistematizacija, ne postoji univerzalni cenovnik, pa se tako u bačkoj eparhiji ne naplaćuje svećenje vodice niti krštenje niti bilo koji drugi obred. Ukoliko bi neki sveštenik to uradio, bio bi kažnjen od strane vladike bačkog Irineja. S druge strane, u banatskoj eparhiji, vladika traži od sveštenika da mu plaćaju harač, da se tako izrazim. U ruskoj crkvi ovaj problem je rešen tako što je određeno da svako činodejstvo košta pet dolara i to je možda najbolje rešenje - rekao je Injac na početku razgovora za Alo!, i dodao da na ovaj problem ne može da utiče ni patrijarh Porfirije. 

- On može da uredi stvari u beogradsko-karlovačkoj eparhiji na čijem je čelu. Jedino bi Sabor Srpske pravoslavne crkve mogao da reši ovaj problem. Dakle, moralo bi da se odluči da li će zvanični cenovnici postojati ili ne i koliko će svaki obred koštati - rekao je Injac. 
Ipak, za neke sveštenike venčanja, krštenja, opela i svećenje vodice su jedini izvori prihoda. 

- Pojedini sveštenici imaju male parohije i prinuđeni su da se, uz sveštenički poziv, bave i fizičkim poslovima da bi zaradili novac za svoju porodicu. S druge strane, sveštenici jednom godišnje dolaze u kuću vernika da osvete vodicu, a to je vreme kada se potežu pitanja o novcu. Da li je 1.500 dinara mnogo kada treba da ih date svešteniku? Da li je ljudima lakše da taj novac potroše u kafani? To su pitanja na koja bi trebalo da odgovorimo - rekao je Injac, i objasnio šta vladika Arsenije može da uradi sa peticijom koju je 145 vernika iz Leskovca potpisalo protiv sveštenika Slaviše S. 

- Tri su stvari mogu da se dese. Vladika Arsenije može da kazni tog sveštenika, a može da ga premesti u drugu parohiju. Takođe, moguće je i da se ništa neće dogoditi - rekao je Injac za kraj razgovora. 

Inače, Alo! je pozvao vladiku Arsenija za komentar, ali nam je spustio slušalicu i pre nego što smo mu postavili pitanje. 

BONUS VIDEO:

 

 

 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading