Ko od lekara ode u inostranstvo, gubi radno mesto u Srbiji
Medicinski radnici iz Srbije ne mogu više da uzmu neplaćeno odsustvo i odu u Nemačku, Norveškui druge zemlje da rade, a da ih u našoj čeka siguran posao.
Kako se nezvanično saznaje u Ministarstvu zdravlja, svi zdravstveni radnici koji žele da odu u druge zemlje da rade, prvo u ustanovi u kojoj su trenutno zaposleni, moraju da prekinu radni odnos.
Ovo pravilo važi od pre par meseci.
- Nije korektno da neko ovde zauzima mesto a da radi u drugoj zemlji - kažu u Ministarstvu zdravlja.
Van granica naše zemlje trbuhom za kruhom, najviše odlaze medicinske sestre i tehničari, a zatim lekari opšte medicine, pa internisti, radiolozi, anesteziolozi i hirurzi.
Godišnje se za te potrebe, kako nam je rečeno u Ministarstvu zdravlja, koje se poziva na podatke Lekarske komore, izda oko 800 sertifikata dobre prakse. Od ovog broja treba oduzeti nekolicinu lekara koji samo vikendom odlaze na rad u Crnu Goru i Bosnu i Hercegovinu, a kojima je, takođe, neophodan ovaj sertifikat.
Ova nova mera, trebalo bi da zadrži medicinske radnike u Srbiji koja je, inače, najveći donator donator radne snage u zdravstvu.
Naše sestre, naime, najviše odlaze u Nemačku, kao i lekari (32,5 odsto) gde, kao i u Austriji i Švajcarskoj nije potrebno polaganje dodatnog ispita odnosno nostrifikacija diplome, osim jezika. Zatim, u Sloveniju (14,3 odsto), Norvešku (6,5), Veliku Britaniju (6,2), Austriju (5,2)...
U poslednje vreme povećan je broj onih koji popunjavaju mesta u zdravstvenim ustanovama u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Kataru, Saudijskoj Arabiji...
Trend odlaska lekara iz Srbije znatno se povećao 2012. godine. Usled toga, a i zbog toga što nam veliki broj odlazi u penziju, u pojedinim granama medicine beleži se deficit zdravstvenih radnika, tako da se konstantno pominje da uskoro neće imati ko da nas leči.
Rezultati istraživanja "Migracija zdravstvenih radnika iz zemalja Zapadnog Balkana - analiza uzroka, posledica i politika'' koje je Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" predstavio pokazali su da zdravstvene radnike na odlazak u druge zemlje najviše teraju niska primanja, nemogućnost zapošljavanja, nezadovoljstvo poslom, životom i položajem lekara u društvu, nepostojanja uslova za usavršavanje i razvoj karijere, loši uslovi rada, loša organizacija i nepotizam.
Isto istraživanje je pokazalo da je više od 75 odsto lekara zaposlenih u zdravstvenom sistemu Srbije u nekom trenutku svog života razmišljalo o odlasku iz zemlje a ovom koraku razmišljali su i lekari specijalisti, i lekari koji su tek na specijalizaciji, ali i doktori medicine.
Komentari (10)
ŠOJKE
25.11.2017 13:53
I JEL SADA VLAST ZADOVOLJNA?
Violeta
25.11.2017 14:40
@ŠOJKE - Bilo je zabranjeno i da lekari rade u drzavnim bolnicama i privatnoj praksi...i nista od toga, 99% specijalista iz KV zauzimaju dva radna mesta + cast (zavisno od spec) 100-300 €...
Marko
25.11.2017 14:05
pa gde idu.jesu ludi..nikad bolje nije bilo nego sad . mi smo lideri u regionu
Rade
25.11.2017 19:35
@Marko - Nismo mi lideri. Hrvati, Bugari i Rumuni su daleko iznad nas. Slavonija opustela. U Rumuniji citavi regioni ispraznjeni.
Rade
25.11.2017 14:14
Svi poceli masovno da uce nemacki. Kod mene u GSP prosle nedelje 30 vozaca upisalo nemacki.
XXL
25.11.2017 16:44
E to je ono kad naša izvršna vlast tvrdi da se povećao broj zaposlenih. Naravno kao nikad do sada.
Yoo
25.11.2017 16:46
Pa koji ce lekar ako ode u nemacku i dobije 5000e platu da se vrati nece ni jedan do penzije nije lud da ovde zivi sa tako malom platom a posle sa malom penzijom kada preko lepa platA i ne boli ga glava
sasa
25.11.2017 17:01
izgubice citavih 50000 dinara,haha
Boki
25.11.2017 18:00
Uz duzno postovanje autoru teksta ali u Nemackoj je potrebna nostrifikacija diplome medicinske-sestre tehnicara,doveli ste u zabludu citaoce.
milasa
26.11.2017 12:37
@Boki - u Svaj ardkoj i Auszrini takodjr je pozrebna nostrifikacija i ace lekari rafe kao lekarski po.ocnici. u Svajcarskoj je potrebno i zmanje svih svajcardkih jezika a posebno jezik kantona i polozen drzavni ispit. za medici sko osoblje je jednostsvnihe . treba fa se prijave u Crveni krdt Svajcarske, Sluzbi za registraciju, da pre edu ogromnu dokumentaciju i ovete na sudskoj medju arodnoj overi koju treba da verifikuje Upravni sud Svajcarske. posle placene takse izdaje se Uverenje da je dlipoma .