Kultura na jednu, estrada na drugu stranu
Ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević najavio je, u intervjuu za današnju "Politiku", da je sa kolegama već obavio razgovore o izradi strategije kulturne politike u Srbiji.
"Nama taj dokument nedostaje. Očekujem da ćemo do kraja godine imati urađen predlog. Strategija kulturne politike jeste dokument na kojem treba da se zasniva kulturna aktivnost u državi. Izostanak strategije dovodi do konfuzije u pogledu kriterijuma, logike, načina i oblika finansiranja, zaštite primarnog i sekundarnog značaja...", kazao je Vukosavljević.
Prema njegovim rečima, pravo je čudo da smo do sada uspevali da funkcionišemo bez jasno koncipirane strategije.
"To je, dakle, jedan od prioritetnih zadataka u prvom periodu koji nam predstoji. Isto tako, obavezali smo se da u narednom, relativno kratkom roku, do kraja 2016. godine uradimo nacrt strategije medijske politike, što je, takođe, vrlo osetljiva tema", kaže ministar i dodaje da će u domenu medija pokušati da stvari stavi na čvrste temelje.
Govoreći o zakonima na kojima će tokom svog mandata insistirati, Vukosavljević je pomenuo rad na donošenju Zakona o pozorištu.
"Naše kulturno nasleđe je bogato i zaslužuje pažnju. Zakoni i propisi u tom domenu postoje, ali potrebno je doneti još neke ili postojeće prilagoditi očekivanjima, konceptima, strategiji...Tu su i druge oblasti, kao što je film, izdavačka delatnost...Čeka nas delikatan posao, ali niko se
ne plaši tog zadatka", kaže ministar.
Na pitanje da li će vratiti nacionalne penzije koje je ukinuo njegov prethodnik Ivan Tasovac, Vukosavljević kaže da je to delikatno pitanje čija su prethodna rešenja izazivala kontroverze u javnosti.
"Pokušaćemo da uspostavimo jasan okvir, da i pitanju nacionalnih penzija damo prostor u javnosti. Da se vidi šta ljudi očekuju od Ministarstva kulture", kaže ministar i dodaje da se neće brzati sa rešenjima u toj oblasti.
Na pitanje kako će rešiti stanje u Narodnom pozorištu u Beogradu, koje praktično funkcioniše van zakona, Vukosavljević odgovara da će ta situacija biti brzo rešena.
"Vrlo brzo ćemo formirati novi upravni odbor, koji će raspisati konkurs za upravnika ove nacionalne kuće i ta situacija biće brzo rešena. Isti princip važiće i za druge ustanove kulture na republičkom nivou, jer je v.d. stanje zamišljeno kao privremeno", istakao je Vukosavljević.
Na podsećanje da sa medijima koje su otkupili privatnici u Srbiji ima mnogo problema i na to da je Radojica Milosavljević kupio čak četiri televizije i da krši ugovore i zaposlenima ne daje plate, Vukosavljević precizira da će se propisi u obalsti medija zasnivati na pomenutoj medijskoj strategiji.
"U tom smislu ugledaćemo se, usvajati principe EU, ali imajući u vidu i svoje specifičnosti", rekao je ministar.
Na pitanje "kako će rešiti opstanak Tanjuga", Vukosavljević kaže da će se pokušati sa primenom najboljeg modela.
"Upravo smo imali razgovore s predstavnicvima EU i pokušaćemo da primenimo najbolji model. Neke države imaju svoje državne agencije sa izvesnim procentom vlasništva, neke nemaju, tako da i Srbija mora da nađe svoja rešenja. Ni zemlje EU nemaju jedinstvena rešenja", kaže Vukosavljević.
Ministar je na kraju intervjua napomenuo da živimo u epohi globalne dominacije industrije zabave i spektakla.
"Pod uticajem tokova savremenog sveta i Srbija je učesnik, pa i žrtva tog pogubnog procesa. Insistiraćemo da se polje kulture jasno odvoji od estrade i neukusa i da se napravi jasna granica između kvaliteta i poželjnog kulturnog svetonazora i onoga što, nažalost, čini deo duha vremena u kojem živimo", naglasio je ministar kulture i informisanja.