pomeranje sata
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Nakon što je zakon promenjen u julu, Ukrajina je odlučila trajno zadržati aktuelno, zimsko računanje vremena, koje je takođe poznato kao standardno ili srednjoevropsko vreme. To znači da prelazak na letnje računanje vremena u Ukrajini više neće biti – za sve druge zemlje koje i dalje pomeraju kazaljke, to će se desiti 30. marta 2025. godine.

Odluka Ukrajine ima nekoliko razloga. S jedne strane, promena vremena utiče na bioritmove ljudi, što negativno deluje na njihovo fizičko i psihičko stanje, objavila je agencija Interfax.

"Nakon promene vremena, građani se osećaju lošije, smanjuje im se radna sposobnost, a dolazi do značajnog pogoršanja hroničnih bolesti", navodi se u obrazloženju zakona.

Takođe, nije utvrđeno da promena vremena donosi uštede energije. Mnoge zemlje članice EU u prošlosti su uvodile promenu vremena kako bi uštedile energiju i bolje iskoristile dnevno svetlo. Danas, međutim, nije jasno da li je to zaista donelo uštede. Ukrajina je ovu odluku obrazložila i time što želi da se distancira od svog ratnog neprijatelja Rusije: "Stoga će uvođenje i uspostavljanje jedinstvenog kijevskog vremena u celoj Ukrajini ojačati sigurnosnu poziciju Ukrajine i doprineti evakuaciji i reintegraciji privremeno okupiranih područja."

Prethodno se ukrajinsko letnje vreme od kraja marta do kraja oktobra poklapalo sa moskovskim vremenom tokom cele godine.

Pitanje ukidanja promene vremena dva puta godišnje dugo je bilo tema rasprava. Pre nekoliko godina, Evropska komisija je predložila da se zadrži uredba o letnjem računanju vremena. Međutim, konačna odluka zavisi od svake pojedinačne države članice. Na primer, Island i Grenland više nemaju promenu vremena. Brazil, Turska, Egipat i Namibija takođe su ukinuli sezonsku promenu pre nekoliko godina. Neke zemlje, poput Afganistana, Indonezije i Tajlanda, nikada nisu pomerale kazaljke na satu.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading