Miloš je zavisnik o kapi za nos, evo zbog čega je to opasno!
- Jednostavno ne mogu da dišem bez njih. Trudim se da smanjim njihovu upotrebu, pa tokom dana trpim što više mogu, ali noću moram da ih stavim da bih mogao da spavam. Pokušao sam sve moguće alternative, ali ništa mi ne pomaže - iskren je ovaj Beograđanin.
On, međutim, nije jedini koji imao ovaj problem. Prof. dr Dušan Milisavljević, otorinolaringolog u Kliničkom centru Niš, objašnjava da ima veliki broj pacijenta koji mu se javljaju upravo zbog zavisnosti o kapi za nos.
Kapi za nos u svakoj prostoriji
- Svi se do jednog žale da ne mogu da žive bez njih. Po bočicu imaju na poslu, u automobilu, u spavaćoj sobi - slikovito objašnjava dr Milisavljević.
Kapi za nos, koje služe da otpuše zapušene nozdrve, ne smeju da se koriste duže od sedam dana, a nekontrolisana upotreba dovodi do trajnog oštećenja sluznice, ali i zavisnosti.
Utiču na rad srca
Doktor objašnjava da kod korišćenja kapi za nos postoje neželjani efekti kao i kod drugih lekova. Moguće je da se javi tahikardija (ubrzan rad srca) ili bradikardija (usporen rad srca), povećanje ili sniženje telesne temperature, proširenje ili suženje očnih zenica.
Šta će se od pomenutih simptoma javiti, zavisi od toga koji je deo autonomnog nervnog sistema više nadražen, a kada se ovi simptomi jave obavezno treba prekinuti sa korišćenjem kapi.
Prava zavisnost
Upravo supstanca koja pomaže kod zapušenosti nosa razlog je zbog kojeg kapi mogu da se koriste najduže sedam dana. Međutim, mnogi o tome ne vode računa, pa nije mali broj onih koji ove kapi koriste čak i godinama, decenijama, i praktično su postali zavisnici.
Kapi za nos koje se najčešće koriste kod prehlada sadrže vazokonstriktorne supstance koje smanjuju protok krvi kroz sluznicu nosa i na taj način smanjuju otok sluznice i sekreciju.
To je razlog zbog kojeg vrlo brzo po stavljanju kapi prodišemo kroz zapušene nozdrve. Ovo dejstvo vazokonstriktora, koje izaziva željeni efekat, u isto vreme je i ograničavajući faktor duge i česte upotrebe kapi za nos.
- Nekontrolisana i duga upotreba kapi dovodi do toga da osoba ima stalnu potrebe da ih koristi. Kod osoba koje su stvorile zavisnost, kada prestanu da ih koriste, imaju simptom zapušenog nosa i smetnji pri disanju što ih tera da ponovo koriste kapi i tako nastaje začarani krug prave zavisnosti - objašnjava dr Milisavljević.
Lečenje sluznice nosa
Zapušenje nosa kao simptom se mora dijagnostički istražiti i lečiti pod kontrolom otorinolaringologa, koji će preporučiti terapiju u zavisnosti od dijagnoze. Terapija može biti lokalna i podrazumeva upotrebu različitih sprejeva za nos, može biti i lekovima iz grupe antihistaminika, a može i hirurška ako je zapušenje nosa izazvano krivom nosnom pregardom ili izraštajima u nosu.
- Zloupotreba kapi za nos dovodi do hroničnog oboljenja sluznice nosa i izaziva takozvani medikamentozni rinitis. Postoje nekoliko preporuka kako se leči ovo stanje sluznice nosa, a osnovno je apsolutni prestanak korišćenja kapi. Za oporavak sluznice nosa od prekomerene upotrebe se savetuju slani rastvori obogaćeni pantenolom ili cinkom, ili u težim slućajevima se propisuju kortikosteroidi - objašnjava dr Milisavljević.
Odvikavanje
Kaže da često svojim pacijentima savetuje da je prvi korak u odvikavanju korišćenja kapi za nos jeste da se prvih nedelju dana koriste one namenjene za decu.
Najgori deo
Kada prođe taj period treba se suzdržati od korišćenja kapi. Za to vreme, objašnjava doktor, moguće je da će nos biti u potpunosti zapušen, ali kako vreme bude odmicalo tako će se i sluzokoža oporavljati i zapušenost će se polako smanjivati.
Komentari (3)
Oly
10.04.2018 11:32
На српском се каже "зависник ОД капи за нос", а на хрватском "овисник о капи за нос".
deda
10.04.2018 13:13
Samo fiziološki rastvor i nema problema
Sunce
10.04.2018 13:34
Moja preporuka je lijecenje bioenergijom. U Vrscu ima bioenerg. koji uspjesno lijeci i taj problem.