Otvoren Muzej šabačkih Jevreja
Srbija ne sme da bude telo sa velikom glavom, sa Beogradom kao centrom kulturnih zbivanja i ovaj saziv Ministarstva kulture i informisanja je dosledan i čvrst u sprovođenju decentralizacije kulturne politike u praksi, ne samo na nivou "dopadljive sintagme", istakao je ministar.
Prema njegovoj oceni, saopšteno je iz Ministarstva kulture i informisanja, Šabac je vrlo vibrantna kulturna sredina.
"Ovo je lokalna sredina koja posvećuje pažnju kulturnom razvoju, zaštiti kulturnog nasleđa, kao i savremenom stvaralaštvu i drago mi je da su ovde razvijeni stavovi kada je reč o neophodnosti kulture", rekao je Vukosavljević i istakao da takvih gradova ima još, ali da je Šabac jedan od svetlijih primera.
"Trudićemo se da podstičemo sve oblasti kulturnog života u ovom gradu", istakao je ministar.
On je podsetio da je Šabac kao grad u Prvom svetskom ratu mnogo nastradao i da se do danas nije oporavio.
Kako kaže, svaki napor, bilo intelektualni bilo kulturološki, koji služi da se ta sećanja sačuvaju, da se izvuku pouke, istorijske mudrosti i znanja, jesu napori vredni svakog truda i podrške, kako moralne tako i finansijske i političke, navodi se u saopštenju.
Obnova ove sinagoge je značajan epilog u kulturi sećanja na stradanja dva naroda, Srba i Jevreja, ističe ministar i napominje da je dobar znak to što kulturni poslenici i uprava Grada Šapca sa dužnom pažnjom i brigom vode brigu o svom kulturnom životu.
Na otvaranju izložbe "Bauhaus arhitekture Tel Aviva" u Biblioteci šabačkoj, koja je prethodila svečanosti otvaranja Muzeja, Vukosavljević je podsetio da je Šabac grad u kojem su Jevreji i jevrejska zajednica ostavili dubok i značajan trag i napomenuo da je ova postavka prilika da se poboljša kulturna saradnja između Šapca i Izraela, ali i cele Srbije i Izraela.
Odnosi dve zemlje su dobri, ocenio je ministar i napomenuo da se upravo kroz kulturnu razmenu oni dodatno potvrđuju. "Ova izložba je primer efektne međunarodne saradnje", zaključio je Vukosavljević.
Šabac je jedan od gradova koji je na konkursu "Gradovi u fokusu" Ministarstva kulture i informisanja dobio sredstva za finansiranje projekta "EUreka! otkrili smo Šabac!" odnosno za rekonstrukciju stare sefardske sinagoge i osnivanje Muzeja šabačkih Jevreja, navodi se u saopštenju.
Šabac je od Ministarstva kulture u 2016. i 2017. godini dobio oko 23 miliona dinara. Od toga je oko 20 miliona za projekte u vezi sa zaštitom kulturnog nasleđa, savremenim stvaralaštvom i međunarodnom saradnjom, a oko tri miliona za oblast informisanja.
Komentari (1)
hummer
23.11.2017 22:01
Naravno da je Sabac svetao primer kad tamo ne vladaju naprdnjaci. Jedini slobodan grad pored Paracina i jos nekoliko manjih mesta. A ministar se izgleda nije raspitao gde dolazi pa nahvalio Sabac. Pasce samo takvo ribanje kad se vrati u centralu.