Ismail Morina
Fejsbuk
Ismail Morina

Fejsbuk

Ismail Morina, Foto: Fejsbuk

"Moram da istaknem da spekulacije koje su se vodile u medijima da neće biti fer suđenje ili da neće imati adekvatne uslove u pritvoru nisu tačni", rekla je ministarka pravde za Tanjug.

Ona je podsetila da je u poslednjim izveštajima svih relevantnih institucija koje su vršile obilazak zatvora u Srbiji konstatovano da tortura u sprskim zatvorima ne postoji, kao i da je položaj zatvorenika i te kako unapređen u odnosu na prethodne godine.

"Srpski sudovi mogu da obezbede fer i pravično suđenje", zaključila je Kuburović.

Vrhvni sud Hrvatske juče je doneo pravosnažnu odluku kojom je utvrđeno da su ispunjeni uslovi za izručenje Morine Srbiji, koji je na utakmici reprezentacija Srbije i Albanije u Beogradu 2014. godine pustio dron sa zastavom "Velike Albanije".

Shodno zakonskoj proceduri, konačnu odluku - da li će Morina biti izručen Srbiji, doneće u narednom periodu ministar pravde Hrvatske.

Morina i dalje u ekstradicionom pritvoru u Dubrovniku.

Srbija traži Morinu zbog krivičnog dela izazivanje verske rasne i nacionalne mržnje.

Protiv njega je u toku istraga Višeg tužilaštva u Beogradu.

Morinin dubrovački branilac je nedavno podneo hrvatskoj policiji i evropskim institucijama Zahtev za međunarodnu pravnu zaštitu kako bi sprečio izručenje trećoj državi.

Odluka o tom zahtevu se takođe i dalje čeka.

U svojoj detaljnom obrazloženju odluke kojom se odbija žalba Morininog advokata, Vrhovni sud Hrvatske navodi da nema objektivnih okolnosti koje bi ukazivale da nisu ispunjeni uslovi za izručenje.

"U konkretnom slučaju, iz svih se okolnosti ne može opravdano pretpostaviti da će izručenik u Republici Srbiji, samo zbog toga što je Albanac i zbog svojih političkih uverenja biti diskriminiran tokom suđenja, odnosno da će mu zbog toga položaj biti otežan", navodi se u odluci.

Albanija pokušava da spreči izručenje Morine

Albanski predsednik Iljir Meta razgovarao je u Tirani sa hrvatskom ambasadorkom Sanjom Bojas Juragom o odluci Vrhovnog suda Hrvatske da odobri izručenje Ismaila Morine Srbiji, a sastanak je usledio dan nakon što je hrvatski sud odbacio žalbu Morine, prenosi RTS pozivajući se na albanski dnevnik Šekuli. Meta je hrvatskoj ambasadorki "preneo sumnje da će Morina u Srbiji imati objektivno i fer suđenje", navodeći da je susret predsednika Albanije i Sanje Bojas Jurage bio prvi potez Tirane posle odluke Vrhovnog suda Hrvatske. Kako se navodi, albanski predsednik je rekao i da "postoji strah za bezbednost" Ismaila Morine u zatvoru u Srbiji. Hrvatska ambasadorka se, posle susreta, nije oglašavala.