IZ NORVEŠKE AMBASADE PORUČENO Naći rešenje da Srbi na Kosmetu ostvare svoja biračka prava 3. aprila
Norveška se snažno pridružuje zahtevu zemalja Kvinte, SAD, Francuske, Italije, Nemačke i Velike Britanije, da na Kosovu i Metohiji Srbima bude omogućeno glasanje na predstojećim izborima.
Kako je saopštila ambasada te zemlje u Srbiji, uz podršku današnjem saopštenju zemalja Kvinte, neophodno je naći rešenje koje će omogućiti stanovnicima Kosmeta da ostvare svoja prava i učestvuju na izborima koji se održavaju 3. aprila.
Zemlje Kvinte razočarane su odlukom Prištine da odbije predlog za glasanje na teritoriji KiM na izborima 3. aprila.
Takav stav neće ići u korist njihovim evropskim težnjama, saopšteno je danas.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je povodom ovog pitanja juče održao niz ključnih sastanaka, a između ostalog sastao se i sa ambasadorima zemalja Kvinte.
Zemlje Kvinte navele su u zajedničkom saopštenju da su veoma razočarani odlukom Prištine da odbije konstruktivan predlog koji je iznela Kvinta povodom glasanja na teritoriji Kosova i Metohije na predstojećim izborima 3. aprila, i ocenili da će takav stav "podriti evropske težnje" Prištine.
"Francuska, Nemačka, Italija, Ujedinjeno Kraljevstvo i Sjedinjene države su se intenzivno angažovale prethodnih meseci" sa vladama u Prištini i Beogradu da se pronađe "pragmatično rešenje kako bi se omogućilo građanima Kosova da ostvare svoje biračko pravo na izborima u Srbiji 3. aprila 2022. godine", navodi se u saopštenju Kvinte objavljenom na sajtu američke ambasade u Srbiji.
Kako su saopštili, Kvinta prihvata pravo prištinske vlade da "odluči da li će ili ne omogućiti glasanje na izborima druge države" i ceni "dostupnost Srbije u traženju rešenja", ali "s velikim razočaranjem dočekuje odluku vlade" u Prištini da odbaci "konstruktivan predlog koji je prezentovala Kvinta".
Takvom odlukom, Priština, prema navodima pet država, nije uspela da "pokaže svoju posvećenost principu zaštite građanskih i političkih prava svih svojih građana, uključujući pripadnike manjinskih grupa".
Takav stav prištinske vlade nije na liniji sa "našim vrednostima i principima i podriće njihove evropske težnje", navela je Kvinta.
Oni od Prištine očekuju da se drži ključnih vrednosti i odgovornosti prema regionalnoj stabilnosti i da poštuje demokratske procese, kao i da se posveti zaštiti prava članova manjinskih grupa.
Kvinta takođe očekuje od privremenih prištinskih institucija da deluju u interesu svih svojih građana, da rade na smanjivanju tenzija i da se konstukrivno posvete dijalogu o normalizaciji odnosa s Beogradom, uz posredovanje EU.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)