LUČIĆ: Uložićemo žalbu sledeće nedelje na odluku Prištine o gašenju MTS na KiM
Generalni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić najavio je danas da će Telekom sledeće nedelje uložiti žalbu zbog gašenja MTS na KiM zbog bizarnog razloga, kao i da će ukoliko žalba ne bude usvojena tražiti na sudu privremenu meru stavljanja sporne odluke van snage.
"Ulažemo žalbu na koju imamo pravo. Čekali smo dve nedelje jer smo po zakonu o dostupnosti informacija tražili podatak kada su to oni iskopirali pasoš našeg radnika. To ne vidimo ni u jednoj zvaničnoj dokumentaciji i nismo dobili odgovor. Tako da pretpostavljamo da je i ta informacija netačna da se navodno naš radnik u jednom trenutku legitimisao pasošem prilikom predaje neke dokumentacije, što je apsurdan razlog", rekao je Lučić za Tanjug.
Podsetio je da je Telekom Srbija obavešten da će njegova firma MTS na KiM biti izbrisana iz kosovskog registra uz obrazloženje da su na neki način prekršili ustav. Istakao je da je Telekom Srbija vlasnik te firme.
"Zamislite da vam neko kaže da vam član menadžmenta nema dobar pasoš i da hoće zbog toga da vam ugase firmu. Čak i taj broj pasoša koji su stavili nije tačan", naveo je on.
Kaže da je MTS baš registrovan na KiM po kosovskim zakonima i da su odgovorna lica registrovana prištinskom ličnom kartom.
"Žalićemo se sledeće nedelje potpunim pravnim argumentima i jedini izlaz iz ovoga vidim da oni moraju da prihvate da su napravili grešku, naglasio je Lučić.
Dodaje da postoje dva razloga što se to desilo sa Telekomom na KiM.
"Otkada je Kurti došao na vlast pojačan je pritisak na Srbe i sve institucije na KiM, a MTS je najveća srpska kompanija sa 250 zaposlenih i sa 80.000 mobilnih fiksnih korisnika. Od početka smo im trn u oku i ovo nije prvi pritisak na nas otkada je on na čelu. Drugi razlog je što je na isti način probao pre tri meseca da ugasi najjači opozicioni mediji Klan Kosova u njihovom 'APR', jer je u registraciji njihovoj pisalo Peć Republika Srbija. Kada je ustala međunarodna zajednica, bili su protesti novinara i sud je stavio privremenu meru i van snage tu odluku", rekao je Lučić.
Dodaje da je Kurti želeo da poentira tako što bi napravio balans, kako se ne gasi samo Klan Kosova već i sve druge firme sa navodnim nepravilnostima i konačno rešio nešto što mu je trn u oku.
"Ipak, naša registracija je potpuno u redu u odnosu na Klan Kosova, pa su morali u našem rešenju da napišu - Republika Srbija, to jest bizaran razlog - da jedan naš radnika ima pasoš Republika Srbija", istakao je Lučić.
"Ako ne usvoje žalbu, tražićemo na sudu privremenu meru da zaustavimo izvršenje kao što je to uradio Klan Kosova, dodao je Lučić.
"Tako da imamo dve pravne instance. Imamo poverenje u međunarodnu zajednicu koja nadgleda Briselski sporazum, a MTS je bio lep primer funkcionisanja jednog dela Briselskog sporazuma", dodao je Lučić.
Istakao je da je, pre dolaska Kurtija na vlast, MTS imao pristojnu saradnju sa svim prištinskim institucijama zaduženim za telekomunikacije, jer se poštovao Briselski sporazum.
"Radi se na tome da se bespovratno sruši Briselski sporazum. Nadamo se da će razum preovladati i da nećemo morati sudski da tražimo naknadu štete i da se to stavi van snage i da će se to usvojiti u ove dve nedelje do isteka tog 30. dana kada odluka postaje pravosnazna", rekao je Lučić.
Naglasio je da to nije jedini pritisak, jer se vrši paralelni pritisak preko kosovske agencije za zaštitu konkurencije koja sada ispituje kako je MTS kupio neke kablovske operatere, iako su kupljeni 2019. i 2020. kada je postojao stari zakon koji je definisao akvizicije.
Prema njemu, objašnjava Lučić, ako kupite operatere ispod određenog godišnjeg prihoda niste bili u obavezi da prijavite to agenciji.
"Onda su promenili zakon i ja sam ubeđen da su ga promenili zbog nas, da bi nas zaustavili u akvizicijama. I trenutno smo u akviziciji za jednog malog operatera, što smo prijavili agenciji. Sada direktor agencije javno govori da smo krivi i iznosi podatke iz ugovore, što je netipično ponašanje po svim EU standardima", naveo je Lučić.
Kaže da su u komunikaciji sa ambasadama u Beogradu i Prištini, i dodaje da je Telekom Srbije kompanija koja snažno promoviše saradnju sa EU i američkim institucijama.
"Mi smo doveli Euronews i Blumberg, mi smo partneri sa Vodafonom, jedina smo kompanija na Zapadnom Balkanu koja ima ugovor sa Evropskom investicionom bankom, imamo predstavništvo u Briselu. Sada je međunarodna zajednica na ispitu", poručuje direktor Telekoma Srbije.
Dodaje da ohrabruje izjava američkog ambasadora u Prištini i nada se da će pod američkim i evropskim pritiskom razum preovladati, jer bi posledice nasilnog gašenja MTS-a, kako je rekao, bile ogromne.
"Ostaviti 30.000 porodica bez komunikacije sa Srbijom i u nemogućnosti da gledaju srpske kanale, a to bi se desilo, dodatno bi uznemirilo srpsku zajednicu i oni bi bili odsečeni od sveta. To bi bio dodatni motiv da se i oni koji su ostali tamo odsele", smatra Lučić.
Ističe da bi ljudi iz kosovske Agencije za zaštitu konkurencije trebalo da se pozabave time što nije ispunjena tačka Briselskog sporazuma koja ih obavezuje da raspišu tender za treću mobilnu licencu.
"Svi znaju da se to ne sprovodi jer bi mi učestvovali i dobili icencu za celu teritoriju KiM. Sada se deli 5G frekvencija ispod žita za ta dva operatera, a i dalje nas ignorišu. Činjenica je da smo mi najjači operater na Zapadnom Balkanu, tako da ćemo pre ili kasnije doći do toga da budemo najveći operater na KiM", poručuje direktor Telekoma.
Dodaje da je Telekom prisutan u centralnoj Srbiji, BiH, Crnoj Gori, BiH i Severnoj Makedoniji, tako da ima najviše interesa da gradi mrežu i na KiM.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)