birn
Foto: Alo/Printscreen

Portal Alo.rs je dana 05.02.2025.godine objavio članak sa naslovom "NIŠTA NIJE SLUČAJNO Razotkrivena vlasnička struktura BIRN-a, POLOVINA JE U SEDIŠTU CIA ZA OVAJ REGION (FOTO)", za šta nam je portal Raskrinkavanje.ba ocenilo tekst kao "teorija zavere".

U naslovu teksta koji smo objavili, naveli smo da je "polovina u sedištu CIA za ovaj region" što nije dokazano. 

Prenosimo vam deo analize portala Raskrinkavanje.ba

"Prema podacima sa zvanične stranice, Balkanska istraživačka regionalna mreža (eng. Balkan Investigative Reporting Network BIRN Hub) je mreža nevladinih organizacija koje se bave promovisanjem slobode govora, ljudskih prava i demokratskih vrijednosti u južnoj i istočnoj Evropi. 

BIRN Hub ima sjedište u Sarajevu i u Beogradu. U rubrici “Kontakt” izlistane su adrese organizacija BIRN-a u pojedinačnim zemljama i adresa firme BIRN d.o.o. Beograd. U sekciji “Mreža” na istoj stranici navedeni su podaci za BIRN Albaniju, BIRN BiH, BIRN Kosovo, BIRN Sjevernu Makedoniju, BIRN Srbiju i BIRN Rumuniju. U istoj rubrici dostupne su i informacije o firmi BIRN LTD, odnosno BIRN d.o.o. Beograd.

Iako se u naslovu članka portala Informer i njegovim prenošenjima tvrdi da je “razotkrivena vlasnička struktura” BIRN-a, zapravo je riječ o javno dostupnim podacima. Kako je navedeno na stranici Agencije za privredne registre Republike Srbije (APR), firma pod imenom “Privredno društvo za medijsku produkciju Balkanska istraživačka regionalna mreža d.o.o.” osnovana je 2007. godine u Beogradu, na adresi Kosovska 17. Na istoj adresi je kancelarija BIRN Huba u Beogradu. Podaci iz ovog registra pokazuju da Balkanska istraživačka regionalna mreža sa sjedištem u BiH ima 32,35 % udjela i da je jedan od 27 vlasnika firme BIRN d.o.o. Beograd.

Takođe, javno je dostupan podatak i da Ahmetašević ima 1,867% udjela u vlasništvu firme BIRN d.o.o. Beograd.

Dakle, navod da “BIRN iz Sarajeva” ima 50% vlasništva u “beogradskom BIRN-u” je netačan. Takođe, internet-pretrage ne pružaju dokaze da je u Sarajevu bilo nekakvo “sjedište CIA-e za region” niti bilo kakve informacije o takvom “sjedištu” (1, 2). Ni u članku portala Informer ni u njegovim prenošenjima nema detaljnijeg objašnjenja navoda o “sjedištu CIA-e za region u Sarajevu”. 

Naš članak je prethodno sadržao tvrdnju da komentar Nidžare Ahmetašević na knjigu o ratu pokazuje da je Srbe “etiketirala kao genocidan narod”.
Ovi navodi potkrijepljeni su citatom iz komentara u kojem je Ahmetašević govorila i o odgovornosti države i suočavanju s prošlošću u kontekstu priznavanja genocida u Srebrenici. Iz samog citata jasno je da ona nije govorila o kolektivnoj krivici naroda niti je koristila etiketu “genocidni”.
Dakle, Nidžara Ahmetašević nije etiketirala Srbe kao "genocidan narod" 

Tvrdnje iz našeg teksta nisu 100% tačne i na tome se izvinjavamo čitaocima!

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)