HRVATI U PANICI Zbog povratka Trampa granice na Balkanu bi mogle biti promenjene

Gordan Akrap, prorektor Univerziteta odbrane i sigurnosti "Dr. Franjo Tuđman", izneo je bombastične tvrdnje da bi ustupci Rusiji u Ukrajini mogli dovesti do raspada svetske sigurnosne arhitekture i otvoriti put ka Trećem svetskom ratu.
Prema njemu, takav scenario bi izazvao lančanu reakciju u drugim delovima sveta, uključujući i Balkan, gde navodno preti novi sukob.
U tom kontekstu, Akrap je izneo tvrdnje da Srbija, predvođena Aleksandrom Vučićem, "okuplja svoje snage" i da se intenzivno naoružava, implicirajući da je jedini način da se Srbija "dobro pozicionira" napad na tzv.Kosovo.
Ove optužbe deluju potpuno besmisleno jer Srbija ne može napasti svoju teritoriju, već jedino može raditi na oslobađanju Kosova i Metohije od ilegalne okupacije Albanaca, a gde su zapadne sile a među kojima je i Hrvatska igrale ključnu ulogu.
Zašto Hrvatska zaista strahuje?
Nije teško primetiti da hrvatska elita ne strahuje samo od mogućnosti da Srbija "povrati" Kosovo, već i od mnogo šire slike - istorijske pravde. Hrvatska granica, kakvu danas poznajemo, nastala je odlukama posleratnih pobednika, a ne prirodnim istorijskim procesima. Nakon Prvog svetskog rata, Hrvatska je proširila svoje granice na račun Srba, Italijana i Mađara.
Danas, kada geopolitički odnosi postaju sve nestabilniji, Hrvatska s pažnjom posmatra kako Mađarska sve glasnije postavlja pitanje Rijeke i delova obale, dok u Italiji postoje pokreti koji i dalje smatraju Istru i Dalmaciju svojom teritorijom.
Strah od istorijske pravde nije bez osnova. Ako se zaista otvori "Pandorina kutija" teritorijalnih pitanja, na šta Akrap upozorava, ( a koja je otvorena još 1999.godine kada je izvršena iznavizja na Srbiju čime je omogućeno nasilno otcepljenje Kosova) pitanje je da li bi Hrvatska bila spremna da se suoči sa sopstvenom prošlošću i mogućim revizijama granica.
Kraj ere zapadne kontrole
Povratak Donalda Trampa na političku scenu dodatno je uzdrmao hrvatski establišment. Njegov dolazak na vlast u Americi mogao bi značiti kraj bezrezervne podrške Zapada projektima koji su sprovedeni bez legitimiteta i međunarodnog prava.
Ako se geopolitičke karte ponovo promene, pitanje tzv.Kosova može biti tek početak veće diskusije o teritorijalnim pravima na Balkanu.
Jedno je sigurno panika u Zagrebu raste. Možda se ne plaše samo onoga što će se desiti sa tzv. Kosovom, već i onoga što bi moglo doći posle toga.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)