blokada
Foto: Printscreen/Alo

Termin„woke“ (vouk) dolazi iz afroameričkog slenga i označava stanje svesti o rasizmu i društvenim nejednakostima.  Reč u bukvalnom prevodu znači „probuđen“. Da li vam se čini da je sve više „probuđenih“ na ulicama? Kako bi bliže objasnili o čemu se radi, ovaj termin, pokret ili, kako neki kažu, kultura koja se sada širi kao zaraza po Srbiji i identifikuje sa „borbom za pravdu“ stavićemo u kontekst trenutnih dešavanja u društvu.

Kako je uopšte došlo do toga? Vrlo jednostavno. Naime, „woke“ pokret se odnosi na svest i osetljivost prema društvenim nepravdama, rasizmu, s***izmu, homofobiji, transfobiji i drugim oblicima diskriminacije. Mi je danas u Srbiji identifikujemo u najširem smislu koji podrazumeva borbu protiv društvene nepravde.

Ipak, nikako ne smemo izgubiti iz vida političku dimenziju ovog pokreta koji pokušava da preplavi Srbiju i koji se mesecima unazad suptilno integriše u proteste, ali vrlo dozirano i oprezno, jer je u svom izvornom obliku, ogoljen, de fakto neprihvatljiv za srpski tradicionalni kodeks.

Kako izgleda „woke“ u svakodnevnom životu? Rodnoneutralni toaleti kojih je sve više, kafići sa istaknutim LGBT zastavama, televizijske emisije u kojima su predstavljene gotovo sve manjine, samo su neki od načina na koje se „woke“ kultura svakodnevno manifestuje. Priznaćete, ipak neprihvatljivo za Srbiju, pa čak i za metropole kakvi su Beograd i Novi Sad. Međutim, zahvaljujići društvenim mrežama „woke“ kultura se širi neviđenom brzinom, ulazi u sve sfere društva nudeći platformu za izražavanje iskustava i borbu protiv diskriminacije. Kroz suptilne, iako često rogobatne promene u jeziku i uvođenje novih termina, pokušava se stvoriti inkluzivno društvo u kojem nema vređanja i diskriminacije. Omladina pošto je veoma aktivna na društvenim mrežama, postaje nosilac promena, učestvujući u demonstracijama i zalažući se za pravdu  i ravnopravnost. Da li su to kojim slučajem vrednosti za koje se prevashodno zalažu studenti, a u tome ih podržavaju IT-stučnjaci, prosvetari, advokati, kao i mnogi drugi koji su „osvešćeni“ i „probuđeni“ i žele da kažu „dosta je“. Dosta čega? Porodičnih vrednosti? Tradicije? Narodnog jezika i literature? Bogosluženja? Čega dosta?

Kritičari širom sveta smatraju da „woke“ kultura stavlja jak akcenat na društvena pitanja umesto na ekonomske probleme i tako zanemaruje druge aspekte društva. Na taj način „woke“ kultura predstavlja skrivenu opasnost koja podriva temelje zapadne civilizacije. Ukoliko uzmemo u obzir da je aktuelni predsednik Amerike Donald Tramp jasno rekao „NE“ “woke” pokretu, odnosno njegova protivkandidatkinja Kamala Haris glasno podržala sintagmu „svi moraju da budu probuđeni“, jasno je da ovaj pokret osvaja i polarizuje i američko društvo. Ipak, tradicionalna društva poput našeg teže je osvojiti, ali ih je lako polarizovati i napraviti razdor među građanima.

Danas imamo jasnu sliku polarizacije na društvenoj sceni Srbije. „Woke“ pokret uspeva u onome u čemu mnoge obaveštajne službe nisu. Mnogobrojni predvodnici protesta u Srbiji postupaju po agendi „woke“ pokreta koji na suptilan način osvaja pristalice – svakoga pogađa tamo gde je najranjiviji i ideološki nudi ono što mu prija. Nešto poput sekte. 

S druge strane, imate decu koja su ustala i šetaju ulicama, nose ikone i srpske zastave, jasno se distancirajući od tih „probuđenih“, ali nemaju svoje predstavnike, te tako slede „woke“ vođe i vrše destrukciju ionako razorenog prosvetnog sistema. Jer jasno je, ako želiš jedno društvo da uništiš, uništi mu decu, omladinu. E to „woke“ pokret upravo radi. Jedne je pridobio i oni ih pomno slede unoseći nove vrednosti koje nisu u skladu sa srpskim, tradicionalnim i pravoslavnim, a druge pridobija tako što od njih stvara homogenu masu koja sabotira odlazak u škole, viče „pumpaj“ ispred obrazovnih ustanova i misli da će tako nešto da promeni. Na bolje. Samo je pitanje kome će biti bolje? “Probuđenoj” manjini, ili srpskom narodu? Naša deca su po ko zna koji put instrument za ostvarenje tuđih ciljeva, ovoga puta ciljeva “probuđene” manjine, “woke” pokreta, nekoga ko prezire sve što je srpsko, tradicionalno, normalno.

Na nama je da odlučimo da li ćemo da indirektno širimo “woke” ideologiju, ili ćemo da čuvamo porodičnu Srbiju.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (22)

Tara

28.03.2025 10:09

Prisiljavanje drugih da prihvate određene ideje pod pretnjom osude nije način da se postigne napredak.

Lazar

28.03.2025 10:09

Srbija ima izgrađen sistem vrednosti i ne da da još ruše tradiciju i kulturu.

deda

28.03.2025 10:26

@Lazar - Da smo blokate zaustavili u startu ne bi imali ovaj problem sada. Tako i sa woke. U korenu seći

Filip

28.03.2025 10:10

Woke kultura nije odgovor na probleme Srbije.

Marija

28.03.2025 10:13

Ono što promoviše ova "kultura" je izopačenost i nemoral.

dada

28.03.2025 10:25

@Marija - Anamrhiju ne dozvoliti na ulici. Woke je pokušaj toga i vlast u državi mora sa tim da se obračuna

Uroš

28.03.2025 10:17

Woke aktivizam u Srbiji je smešan i ne može da se uporedi sa stvarnim problemima koje imamo.

Irina

28.03.2025 10:18

Woke ideologija je pokušaj da se preinači društvo prema principima koji nemaju nikakve veze sa stvarnim životom u Srbiji.

Nika

28.03.2025 10:18

Srbija ima izgrađen sistem vrednosti i ne da da još ruše tradiciju i kulturu. "Woke" kultura nije resenje za probleme u Srbiji!

Maja

28.03.2025 10:18

Nama pokreti probudjenih nisu potrebni jer unistavaju nase drustvo, svakodnevni zivot, obrazovanje i dovode do razdora medju gradjanima.

Gagi

28.03.2025 10:20

Takav pristup samo vodi ka destabilizaciji društva.

Neša

28.03.2025 10:20

Nametnutom kulturom neće porušiti Srbiju.

Sara

28.03.2025 10:25

Umesto da se bavimo realnim problemima, 'woke' pokret nas odvodi u besmislene polemike.

Darija

28.03.2025 10:26

Woke pokret pokušava da nametne strana učenja koja nisu u skladu sa našim društvom.

Anabela

28.03.2025 10:29

Woke ideologija može da izgleda kao borba za jednakost, ali u praksi stvara podelu i etički pritisak na one koji ne dele iste stavove.

dada

28.03.2025 10:29

Nadam se da nećemo da nasednemo na ovo i da dozvolimo da se zapati i društvo da nam truje

Ana

28.03.2025 10:29

"Woke" pokreta negira porodične vrednosti.

Mirko

28.03.2025 10:30

To nije put ka napretku, već ka još većim društvenim tenzijama.

Ana

28.03.2025 10:30

Tradicionalna Srbija će se boriti protiv "woke" pokreta

Ana

28.03.2025 10:30

Svakodnevne akcije opozicije treba da budu sprecene.