NENAD STEFANOVIĆ, PREDSEDNIK UDRUŽENJA SUDIJA I TUŽILACA SRBIJE: Klan Belivuk-Miljković bio brutalniji od zemunskog!
Javnost očekuje odgovor na pitanje šta su bili motivi i konačni cilj neovlašćenog prisluškivanja predsednika Republike. Od toga zavisi i pravna kvalifikacija krivičnog dela. Takođe, ono što je zabrinjavajuće, prikupljanje ovakvih podataka nezakonitim prisluškivanjem moglo bi da se posmatra, na nivou pretpostavki, iz ugla pripremnih radnji za, npr. izvršenje nekog težeg krivičnog dela, npr. teškog ubistva državnog funkcionera, dostavljanje poverljivih podataka stranim službama - špijunaža ili nasilna promena ustavnog uređenja, poručio je u razgovoru za Alo! Nenad Stefanović, predsednik Udruženja sudija i tužilaca Srbije.
Smatrate li da već ima dovoljno dokaza za podizanje optužnice protiv Belivukovog klana?
- Na prvom mestu pozdravio bih profesionalnost pripadnika MUP-a, BIA i TOK-a koji su efektno razbili ovu organizovanu kriminalnu grupu. Ovakva akcija državnih organa u suzbijanju kriminala nije viđena od 2003. i ubistva premijera. Ono što može da se očekuje, to je da će optužnica biti podignuta u zakonskom roku od šest meseci. Kvalitet dokaza, činjenice koje su predmet dokazivanja poznate su samo Tužilaštvu za organizovani kriminal, ali na osnovu informacija, fotografija objavljenih u medijima, može se zaključiti da su obezbeđeni dokazi za postojanje opravdane sumnje neophodne za podizanje optužnice.
Koje su razlike, a koje sličnosti grupe Belivuk-Miljković i zemunskog klana?
- Radi se o organizovanim kriminalnim grupama koje vrše teška krivična dela, ubistva na svirep način, otmice, iznude, trgovinu narkoticima. Zemunski klan je u svom sastavu imao i pripadnike policije, specijalnih jedinica MUP-a, bezbednosnih službi, i to od policijskih stanica do samog vrha policije. Krajnja posledica njihovog delovanja je ubistvo premijera Zorana Đinđića. Grupa Belivuk-Miljković uz poštovanje pretpostavke nevinosti, za sada nema uhapšenih pripadnika državnih organa, osim jednog postupka koji je u fazi istrage protiv bivšeg načelnika SBPOK-a Papića, ali postoje indicije da su imali podršku pojedinih funkcionera i pripadnika bezbednosnih službi i policije zbog njihove „nedodirljivosti“. Pronalaskom mašine za mlevenje mesa u Ritopeku možemo zaključiti da je klan Belivuk-Miljković bio možda i brutalniji od zemunskog klana u načinu izvršenja i prikrivanja teških ubistava.
Za sada u javnosti ne postoji informacija da je neko dobio status svedoka saradnika, da li će neko iz Belivukove grupe dobiti ovaj status?
- Kao neko ko je završio specijalističke studije za suzbijanje organizovanog kriminala i korupcije na Pravnom fakultetu, mogu da izrazim očekivanje da pojedini pripadnici Belivukove grupe dobiju ovaj status jer se ovaj institut primenjuje za dokazivanje teških krivičnih dela, za koja se i ova grupa tereti. Prema zakonu, javni tužilac pri izboru ovakvog svedoka iz redova pripadnika organizovane kriminalne grupe, pre svega vodi računa o dva zakonom predviđena uslova. Prvi je da nije lice za koje već postoji osnovana sumnja da je organizator grupe, a drugi je značaj iskaza baš tog svedoka za otkrivanje, dokazivanje ili sprečavanje drugih dela iste grupe, koji preteže nad posledicama krivičnog dela koje je on izvršio.
Nakon promena u MUP-u, izbora novog predsednika Vrhovnog kasacionog suda Srbije, predsednika sudova, da li se i kada mogu očekivati promene u Tužilaštvu?
- Tužilačku organizaciju krajem godine očekuju izbori za rukovodioce najznačajnijih javnih tužilaštava, odnosno za Republičkog javnog tužioca, oglas je već oglašen 13. maja, a očekuju se oglasi i za Tužioca za organizovani kriminal i više i osnovne javne tužioce, kada će biti izvršena analiza rada i efikasnosti tužilaštva proteklih šest godina i izvršen izbor najboljih kandidata za ove odgovorne funkcije.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)