Draško Stanivuković je svoj rođendan proveo u Srbiji i dobio izuzetnu nagradu: Uradio je jednu stvar zbog koje je zaslužio veliko poštovanje
Jedna od najvećih kultrnih manifestacija u Srbiji koja slavi ćirilično pismo po treći put održava se u Bajinoj Bašti, mesto u čijoj su blizini pre nekoliko vekova račanski monasi osnovali prvu prepisivačku školu i zahavljajući kojima su sačuvane crkvene knjige. Upravo u maju, kada Srpska pravoslavna crkva proslavlja Svete Ćirila i Metodija i kada se obeležava Dan slovenske pismenosti održava se i Ćirilična baština.
"Manifestija je nastala na osnovu Deklaraciji o zaštiti i negovanju ćirilice, a koju je jednoglasno usvojena na sednici Skupštine opštine. Ovde se ćirilica piše srcem i cilj nam je da zaista Ćirilična baština zaživi, kao manifestacija koja neće biti samo lokalnog već i nacionalnog i regionlanog karaktera. Nadam se da ćemo iz godine u godinu podizati nivo sadržaja i da će postati jedan od prestižnijih događaja na kulturnoj mapi Srbije, jer ovaj sigurno to i zaslužuje. Poruka koja se nedvosmisleno šalje iz Bajine Bašte jeste da moramo negovati naše pismo i čuvati svoju kulturu i tradiciju", rekao je za RINU Siniša Spasojević iz Organizacionog odbora.
Tokom trajanja Ćirilične baštine vrši se uručivanje nagrada pojedincima i ustanovama koje se posebno ističu u zaštiti i negovanju ćirilice. Ćirilična darovnica je najznačajnija nagrada u okviru manifestacije, ona se dodeljuje samo jednom dobitniku godišnje i predstavlja nacionalnu nagradu za izuzetan doprinos i naročite zasluge u očuvanju i promociji ćirilice i negovanju srpskog jezika i pisma. Dobitnik ovogodišnje Ćirilične darovnice je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, koji je nagradu primio na svoj rođendan.
"Počastvovan sam i srećan što sam ja dobitnik ovako velike nagrade. Smatram da je očuvanje ćirilice strateški važno za naš narod. Đirilica je ono što pripada svima nama i ne smemo dozvoliti da bude zanemarena. U Banja Luci je do pre nekoliko decenija 90 odsto natpisa bilo na ćrilici, a danas je to na nivou statističke greške jer je na ovom pismu ostalo samo dva odsto natpisa. Prvo što sam uradio kao gradoačlenik promenio sam da sve društevne mreže i javni nalozi budu na ćirilici. Ona mora biti svuda prisutna i ne smemo dozvoliti da bude u drugom planu. Teška je bila naša istorija da bi tako lako zanemarili sadašnjost i budućnost. Potrebno je da promenimo stav i da ćirilica zaista bude sveprisutna u našoj svakodnevnoj komunikaciji. Pozvao bih i naš narod da na poruke na svim mobilnim aplikacijama odgovara upravo ćirilicom, jer tako sve počinje. ", izjavio je Stanivuković i dodao da će i u Banja Luci biti održana slična manifestacija koja slavi upravo ćirilicu.
Treća po redu Ćirilična baština imaće vrlo sadržajan i kvalitetan program počev od predavanja eminentnih srpskih intelektualaca, akademika Mira Vuksanovića i prof. dr Rajne Dragićević, preko muzičkog dela programa u kome će učestvovati gudački kvartet RTS-a i Muzička radionica Art Moment, pozorišne predstave “Bedemi ćirilice”, izložbe “Ćirifiti” Petra Popovića Pirosa, promocije knjige o Dobrici Eriću i foto-konkursa „Ćirilica uvek sa mnom“ do zabavno-edukativnih sadržaja za decu osnovnih i srednjih škola i stručnih vodičkih tura kroz istorijat i značaj manastira Rače i Račanske prepisivačke škole za očuvanje srpske pismenosti.
Organizator je Ćirilične baštine je Ustanova „Kultura“ pod pokroviteljstvom opštine Bajina Bašta. Zahvalnice Ćirilične baštine za posebno isticanje u zaštiti i negovanju ćirilice dobili su Nacionalni park Tara i „Zlatiborac“.
Svi programni u okviru Ćirlične baštine su besplatni, a za najbolje na foto-konkursu i edukativno-zabavnim igrama pripremljeni su pehari, medalje i poklon paketi.
Koliki je značaj Ćirilične baštine potvrdilo je i Ministarstvo kulture dodeljivanjem nagrade Kulturni obrazac godine.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)