Siniša Mali
Foto: Tanjug/TANJUG/JOVANA KULAŠEVIĆ

"Ogromna cifra, nikada veća što dovoljno govori o tome šta nam je jedan od prioriteta. Pri tome će Republički fond za zdravstveno osiguranje imati takođe veći iznos novca. Ono što je važno, dakle, taj novac je namenjen za povećanje plata zaposlenih u zdravstvu od osam odsto od 1. januara naredne godine, za preventivne preglede, za smanjenje liste čekanja, lekove za lečenje retkih bolesti, inovativne lekove itd", rekao je Mali na javnom slušanju na kojem je predstavljen Predlog zakona o budžetu Republike Srbije za 2025. godinu.

Istakao je da im je cilj za 2025. godinu smanjenje lista čekanja, odnosno povećavanja broja operacija u ortopediji, kardiologiji, kardiohirurgiji i oftamologiji, tako i da su za to obezbeđena sredstva.

"I tu smo izdvojili nekih skoro četiri milijarde dinara. Nastavljamo sa krupnim kapitalnim investicijama u zdravstvu, nastavlja se izgradnja Tiršove 2. Radovi treba da budu gotovi do aprila 2027. godine. Radimo na projektima obnavljenja svih porodilišta u Srbiji. Tu je i novac za izgradnju novog porodilišta, koje će biti izgrađeno na Bežaninskoj kosi", naveo je ministar.

Dodao je da je budžetom predviđen novac za nastavak rekonstrukcije kliničkih centara u Srbiji.

"Pri tome ili se ulaže ili se nabavlja oprema za tri opšte bolnice u Leskovcu, Surdulici i Novom Pazaru, a takođe se planiraju i ulaganja u još osam klinika i drugih zdravstvenih ustanova, GAK Višegradska, Porodilište u Nišu, Institut za patologiju, Rekonstrukcija Dedinje 1, KBC Zemun Rekonstrukcija, Ortopedija Banjica, Dečje odeljenje Klinike za rehabilitaciju 'Dr. Miroslav Zotović' i Dijagnostički centar Kraljevo. Tu su i investicije koje su vezane za Klinički centar Vojvodine u smislu nabavke opreme koja treba se završi u narednoj godini", nabrojao je Mali.

Naglasio je su ogromna sredstva izdvojena za lečenje od retkih bolesti.

"10,2 milijarde dinara u budžetu za narednu godinu, što je povećanje od tri milijarde u odnosu na ovu godinu. Imamo i nikada veće izdvajanje za inovativne lekove. Poređenje radi, u narednoj godini imaćemo 42 milijarde dinara koju smo izdvojili za tu svrhu, a 2021. bilo je 17 milijardi. Tako da, uprkos krizi,uprkos velikim globalnim izazovima, znamo što nam je prioritet i sve više novca izdvajamo i u tu oblast", zaključio je Mali.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading