NEMA DOGOVORA BEZ SRBIJE! Grenel uputio oštre kritike Vašingtonu: Blinken izabrao stranu!
Tanjug/Ap

- Mislim da Blinken neće postići rezultate, jer je u startu pokazao da je odabrao stranu. Na taj način on gubi kredibilitet na obe strane. Ja sam neko kome su aplaudirali i koga su kritikovale obe strane, i Srbi i Albanci. Veoma sam zadovoljan napretkom koji smo postigli. Imam pristalice i klevetnike na obe strane - rekao je on, i objasnio i da je šokantno da mnogi Amerikanci ne shvataju da je Vašingtonskim sporazumom koji je postignut za vreme Trampove administracije učinjen ogroman napredak kakvog nije bilo poslednjih dvadeset godina.

U ekskluzivnom razgovoru za "The Pavlovic today" Grenel je izneo je i niz detalja o Vašingtonskom sporazumu, za koje veruje da su ključni za kreiranje američke politike s trajnim uticajem.

- Mi smo zaista u fundamentalno različitoj tački, drugačijem odnosu između Amerike i Kosova i Amerike i Srbije, Amerike i Albanije i sa balkanskim zemljama uopšte. Važno je ne ostati zarobljen u prošlosti, već dozvoliti, rekao bih, ne samo pomirenje, već i preispitivanje onoga što se dešava - kazao je Grenel. Kako je rekao, to je bila osnova njegovog i Trampovog pristupa dijalogu koju je nazvao "kosovsko-srpskim zastojem".

Grenel se osvrnuo i na otvaranje Međunarodne razvojne finansijske korporacije (DFC) u Srbiji, koje je, kako navodi, bilo istorijski potez, nešto neophodno i nešto što bi američki političari svih stranaka trebalo da podrže.

- Iz nekog razloga, Bajdenov tim nije pratio i nastavio tu politiku. To je sramotno. To ne pomaže Americi. Propuštaju priliku. Nadam se da će ljudi u Stejt departmentu to shvatiti u jednom trenutku - rekao je Grenel.

Nikola Šainović, nekadašnji premijer Srbije i potpredsednik vlade Jugoslavije, ističe da postoje dve teme koje su tu važne.

- Jedna je američko-američka politička borba. Grenel je uvek protiv Blinkena. A druga i važnija tema je što je Amerika predugo na jednoj strani kada je reč o ovim prostorima, od devedesetih do sada. Njeno delovanje na toj strani je dovelo do vrlo loših rezultata. Dobili smo OVK i na kraju bombardovanje - istakao je Šainović, i dodao:

- Grenel i Trampova administracija su pokušali da idu drugim putem, da pokušaju pragmatično. Videli su da to što je do tad rađeno ne ide u dobrom pravcu, pa su želeli da pokušaju da pronađu neki drugi put. Vašingtonski sporazum je pokazao da se može ići drugim putem, ali je vreme bilo kratko, i sad se, nažalost, vraćamo metodologiji demokratske američke administracije, Klintonovoj metodologiji. Nadam da će ipak nova administracija izvući pouke, da će odustati od te potpune jednostranosti, jer to neće doneti ništa dobro.

Anđelković: Amerika radi u interesu Albanaca

Analitičar Dragomir Anđelković prokomentarisao je za Alo! da su Grenelove ocene u potpunosti tačne, te da one važe generalno za sadašnju američku administraciju, ali i za Evropsku uniju.

- Grenel je pokušao, u skladu sa Trampovom politikom, da napravi iskorak iz jednostranog stava Amerike po pitanju Kosova. A taj stav je bio isključivo usmeren ka podršci Albancima. Tramp i Grenel nisu mogli radikalno da promene takvu politiku, ali su probali da je ublaže i da dođu na neku poziciju koja je bila relativno objektivna. Od pobede Bajdena stvari se vraćaju na stanje koje smo imali ranije, a to znači da Amerika potpuno radi u interesu Albanaca - zaključio je Anđelković.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading