VUČIĆ NEODOLJIVO PODSEĆA NA OVOG VELIKOG SRPSKOG VLADARA Istoričari jednoglasni, sličnost je neosporiva
Tanjug/Rade Prelic

Na jednom predizbornom mitingu, uoči 3. aprila, Danica Grujičić, nosilac liste SNS, povukla je paralelu između Aleksandra Vučića i Miloša Obrenovića. Profesorka je tako otvorila dilemu sa kojom je ličnošću iz srpske istorije sadašnji predsednik najsličniji. Ne samo, a možda ne ni pretežno po tome kakve poteze povlači, već i u odnosu na okruženje, međunarodne odnose, ratnu krizu koja trese planetu...

Ognjen Karanović, istoričar i predsednik Centra za društvenu stabilnost, poslao nam je opširan i veoma sadržajan odgovor. Nažalost, prostor dozvoljava da objavimo samo manji deo njegove analize. 

- Kao istoričar, u skladu s principima, načelima i metodologijom koje zahteva istorijska nauka, mogu apsolutno da kažem da predsednik Vučić kod sebe neguje osobine koje su krasile mnoge ili gotovo sve državnike i vladare srpskog naroda, posebno iz novovekovne istorije - piše Karanović.

Veliki ugled

Istoričar je potom, uz obrazloženje za svakog, pobrojao Karađorđa, kneza Miloša, kneza Mihaila, kralja Milana...

- Svakako, tu je jedna posebna veština koja krasi predsednika Vučića, koju možemo da uočimo i kod Nikole Pašića i Milana Stojadinovića. To je veština prepoznavanja trenutka u kom je potrebno da Srbija politički deluje na međunarodnom ili regionalnom planu. Zbog toga je u njihovo vreme Srbija ostvarivala periode velike političke stabilnosti i ugleda u svetu, u međunarodnoj zajednici, što je Vučić u proteklih nekoliko godina i te kako postigao - navodi Karanović, uz konstataciju da je posle Milana Stojadinovića, nažalost, prekinuta nit državničke mudrosti kod srpskih političara i vladara, koja je obnovljena tek pre 10 godina.

Profesor Ilija Životić ima sledeće viđenje:

- Napravio bih paralelu Aleksandra Vučića sa Milanom Obrenovićem, koji je Srbiju približio Evropi, što je i cilj današnje vlasti u Srbiji kroz pregovore o članstvu u EU. Takođe, kralj Milan je bio najveći reformator Vojske, što i Vučić jeste. Do njegovog dolaska na mesto ministra odbrane, Vojska Srbije bila je u rangu civilne zaštite. 

Otpori reformama

Darko Obradović, istraživač Centra za strateške analize, smatra da je jako teško da odredimo samo jednu ličnost:

- Izazovi, otpori i uspesi šefa države sažimaju više vladara kako prema izazovima za Srbiju tako i prema izborima i uspesima. Od nastanka moderne srpske države pod stalnim smo međunarodnim izazovima i unutrašnjim otporima, protokom vremena ove naše datosti su se samo nagomilavale i kao oluja sručile na Vučića. Mnoge naše protivurečnosti dočekale su 21.vek. Teret nerešenih pitanja i propuštenih odluka kuca na vrata. Ako uzmemo pragmatizam kneza Miloša, lako možemo napraviti paralele sa današnjim delovanjem. S druge strane, kralj Milan Obrenović je uz velike otpore reformisao državu, uvodio železnicu, a protiv sebe imao  agenturu koja je širila teorije zavere o vozovima, slično je i danas, zar ne? Teraju se investicije iz države. Spletkari se protiv nosilaca vlasti. Prema kapacitetu da modernizuje Srbiju, približi je zapadu i unutrašnjim otporima, najveću sličnost odnose Obrenovići. 

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading