ŠOLAK RASKRINKAN I NA ZAPADU  Mediji ogolili njegovu prljavu igru
Foto: Alo.rs

U plavom uglu, izazivač: privatni medijski konglomerat, čiji je vlasnik od trnja do zvezda prošao put od siromašnog dečaka iz malog grada do milijardera, magnata engleskog prvoligaškog fudbalskog kluba i najbogatijeg čoveka Srbije – i postao glavni sponzor političke opozicije koja podržava zapad u Srbiji.

U crvenom uglu, nosilac titule: etablirani gigant kablovskih, TV i telekomunikacija u državnom vlasništvu i najveća kompanija u Srbiji i na Balkanu, koja poseduje poslove širom regiona - i ostvaruje velike profite za poreske obveznike i konzervativnu srpsku vladu.

Obična priča o Davidu protiv Golijata, i o zapadu protiv istoka – ili barem tako izgleda. Ali, kao i mnogo toga na Balkanu, nije sve onako kako se na prvi pogled čini. Ovo je važno, jer Amerika i njeni saveznici mogu biti u opasnosti da podrže pogrešnog takmičara.

Junajted Media, izazivač, kao i njen osnivač svakako su došli iz malih. U postkomunističkim godinama „divljeg zapada“ na Balkanu, mnoge egzotične ličnosti su se obogatile na neobične načine – postavši fantastično bogati tajkuni. Većina je, međutim, kao i njihova ruska braća oligarsi, ostala van politike.

Izuzetak je Dragan Šolak, osnivač Junajteda, koji je koristio svoju medijsku imovinu širom regiona, u kombinaciji sa svojim ogromnim bogatstvom za finansiranje opozicionih partija i uticaj na politiku širom Balkana, ali pre svega u svojoj rodnoj Srbiji. Pumpanje pro-opozicionih vesti 24 sata dnevno na svom kanalu N1 TV vesti emitovano je na njegovoj sopstvenoj kablovskoj mreži SBB, uz blokiranje glasova demokratski izabrane vlade, i istovremeno obezbeđivanje maksimalne pokrivenosti svima i svakom - i najmanjoj grupi civilnog društva koja ima pritužbe protiv nje – ime je Šolakove igre.

Njegove mreže u zemlji takođe ciljaju na Telekom Srbije – njegovog državnog rivala – dok njegovi lobisti u Vašingtonu i Londonu tvrde da bi zapadne sile trebalo da sankcionišu menadžment kompanije i sam Telekom. Razlog je, kako se tvrdi, taj što rade protiv demokratije i zapadnih interesa.

Svakako, bez Šolakove medijske podrške medija i finansijske velikodušnosti, diskutabilno je da li bi opozicija dobila čak i nezavidnih 13 odsto glasova koliko je prikupila ranije ove godine na opštim izborima u Srbiji.

Ali posedovanje zapadnih biznisa, uključujući i medija okrenutih prema zapadu čini dobro  za vlasnika. Postoji dobro utabana staza ruskih oligarha koji poseduju engleske fudbalske klubove prve lige. Postoji čak i bivši oficir KGB-a koji je vlasnik jedne od vodećih britanskih nacionalnih novina. Lokacija njihovog fudbalskog tima ili činjenica da ispumpavaju prozapadne poruke preko svojih medija ne čini ih manje Putinovim ljudima.

Identično je i kod Šolaka: sadržaji vesti na njegovoj medijskoj mreži u suprotnosti su sa istočnim vezama koje su utkane u njegove poslovne poduhvate. Kroz netransparentne poslove filtrirane kroz međunarodne poreske rajeve, pojavljuje se mračna mreža. Kada je kupovao medijsku kompaniju od prijateljskog političara u Srbiji, poslao je novac sa Britanskih Devičanskih ostrva bivšem agentu bugarske komunističke tajne policije, koji je postao kontroverzni biznismen, Krasimiru Gergovu, da obavi formalnu kupovinu, prikrivajući Šolaka kao pravog vlasnika. Sredstva je Gergovu iz Švajcarske prebacio i advokat Volfram Kuoni, koji ne samo da je u upravnom odboru Junajted medija, već́ je i potpredsednik upravnog odbora Gasprombanke.

Ni njegovi „pro-demokratski“ napadi na Telekom Srbije ne slažu se sa realnošću. Kompanija Telekom Srbije posluje sa Vodafonom – najvećim zapadnim operaterom mobilne mreže na svetu. Ovo partnerstvo obezbeđuje „know-how“ i dobro umrežavanje u sferi nabavki i digitalnih usluga koje će dodatno unaprediti poslovanje Telekoma. Štaviše, dokaz dobrih strateških poslovnih odluka Telekoma Srbije je podrška Evropske investicione banke razvoju 5G infrastrukture, za šta nije tražena garancija. A generalni direktor kompanije Vladimir Lučić napredovao je postepeno kroz upravljačke strukture, radeći u kompaniji više od dve decenije – u periodu u kom je Srbijom upravljalo 12 različitih izabranih vlada, pod najrazličitijim političkim uverenjima.

Ipak, sve  to nije sprečilo Šolaka da poziva da se sankcionišu Telekom Srbija i njegov izvršni direktor,  zajedno sa Andrejem Vučićem, bratom aktuelnog predsednika Srbije (koji nema nijedan očigledan razlog da bude na Šolakovoj liniji vatre osim pokušaja da se uzdrma reputacija izabranog predsednika Srbije). Sve navedeno su, kako se tvrdi0, pretnje demokratiji.

Istini za volju, sve navedeno su zapravo pretnje Šolakovim poslovima. Naime, prošle godine, Junajted grupa je izgubila prava na emitovanje engleske fudbalske Premijer lige širom Balkana, nakon što je njihovu ponudu nadmašio niko drugi do - Telekom Srbije. Ovo je sigurno prouzrokovalo veliku sramotu za Šolaka, koja dolazi u nezgodnom momentu – tek što je kupio sopstveni fudbalski tim engleske Premijer lige; Istovremeno, Junajted Grupa pliva u dugu od 4,76 milijardi eura (4,86 milijardi dolara) – u odnosu na samo 1,1 milijardu eura (1,2 miliona dolara) prošle godine, sa operativnim prihodom na minus 50,6 miliona eura (52 miliona dolara) i ”u crvenom” nekoliko godina za redom.

Jasno je da ove brojke nisu održive ni za jedan biznis, privatni ili javni. Sigurno nije slučajno što su njegovi prvi pozivi na sankcije Zapada došli odmah nakon gubitka prava na prenos Premijer lige u korist njegovog rivala, koji mu je na taj način ozbiljno ugrozio prihode. Od tada, njegova N1 stanica pumpa antivladinu propagandu punom parom, 24/7.

Možda bi zapadne sile trebalo da veruju Šolaku na reč kada tvrdi da nema nikakvu ulogu u oblikovanju uredničkih stavova njegovih medijskih mreža. Ako je tako, onda je samo ogromna koincidencija to, što se čini da su njihovi rezultati ciljani da pomognu njemu i njegovim preduzećima i kandidatima koje politički finansira.

Ali ono što je još manje ubedljivo je da je, po osnovu poslovnih veza koje održava, Šolak pravi prijatelj Zapada – onoliko koliko su to i oni ruski mediji i ljubitelji sporta sa kojima se sada druži kao vlasnik fudbalskog kluba u engleskoj Premijer ligi, zaključio je autor teksta Ves Martin, penzionisani pukovnik i prvi viši oficir za borbu protiv terorizma u Iraku.

 

 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading