ISTORIJSKA INVESTICIJA Počinje gradnja fabrike za preradu otpadnih voda u Velikom Selu
Tanjug

Proširivanje kanalizacionih sistema i izgradnja postrojenja za preradu otpadnih voda istorijska su investicija za Beograd, ocenio je Vesić u izjavi za Tanjug i izrazio zadovoljstvo što će realizacija prve faze nekih od tih projekata krenuti 2023. godine.

On je rekao da je njegova najveća profesionalna želja da se u 2023. unapredi, pre svega, kanalizacioni sistem u prestonici, s obzirom da se time bavio još dok je bio u gradskoj vlasti, te da u istom smeru nastavlja i kroz delovanje u ministarstvu.

"Veoma sam srećan što se minitarstvo bavi projektom 'Čista Srbija', 3,5 milijardi evra za izgradnju oko pet miliona metara kanalizacije u više od 70 opština, kao i za postrojenja za otpadne vode", rekao je Vesić i dodao da će ti projekti obezbediti kanalizaciju za oko 2,5 miliona ljudi u zemlji.

To me posebno raduje i srećan sam zbog toga, istakao je Vesić. Ministar je ocenio da je veoma značajna podrška koju u izgradnji tih projekata pruža Nemačka razvojna banka, Savet Evrope i EU. Naveo je da će u okviru projekta "Čista Srbija" biti obezbeđeno još 500 milliona evra za projekte kanalizacije i postrojenja za preradu otpadnih voda u dodatnih više od 20 opština.

Vesić je istakao da će ove godine konačno biti pokrenuta prva faza projekta izgradnje fabrike za preradu otpadnih voda u Velikom Selu. "To je prva fabrika za preradu otpadnih voda u Beobradu, koji nema nijednu takvu fabriku, a potrebno nam je pet fabrika, imamo pet nezavisniih kanlizacionog sistema i u Velokm Selu će biti najveća, pokriva oko 1,3 miliona ljudi", kazao je on.

Prema njegovim rečima, u Beogradu ima stotinak direktnih izliva kanalizacije u Savu i Dunav i godišnje se tu izlije zapremna fekalija od 60.000 olimpijskih bazena.

Vesić je objasnio da će 10 odsto tih izliva biti ukinuto kada fabrika u Velikom Selu bude u funkciji, što će, smatra, biti revolucija za Beograd.

Naveo je da će za prvu fazu izgradnje fabrike biti potrebno oko 280 miliona evra, dok za drugu fazu, za koju se pregovara sa partnerima iz Francuske i EU, treba između 400 i 650 miliiona evra.

"To je istorijska investicija za Beograd i verujem da će se pokrenuti i izgradnja i druge po veličini fabrike za preradu otpadnih voda u Batajnici koja podrazumeva izgradnju kanalziacije za Batajnicu i okolna nasilja, Altinu, Surčin i druga, u vrednosti oko 200 miliona evra", rekao je ministar.

On je dodao da će se sa te dve fabrike rešiti više od 90 odsto svih problema sa kanalizacijom u Beogradu.

Posle ovih projekata, kaže Vesić, ostaje da se urade i fabrike za preradu otpadnih voda u Ostružnici, Lazarevcu i Obrenovcu.

Kako bi se u Beogradu potpuno rešio problem sa otpadnim vodama, Vesić je rekao da je neophodno uraditi i dodatno postrojenje u Vinči.

"Voleo bih da napravimo veliki iskorak u 2023. godini u tom smislu i mislim da smo spremni za njega", zaključio je Vesić.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading