VESIĆ ZADOVOLJAN RAZGOVORIMA Kada je u pitanju transport, EU nas tretira kao članicu
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukutre Goran Vesić razgovarao je danas u Briselu sa evropskom komesarkom za transport Adinom Jaonom Valeanom o usaglašavanju propisa sa EU u toj oblasti i zajedničkim projektima, i istakao da bi Srbija u oblasti transporta već trebalo da se tretira kao država članica Evropske unije.
“Veoma sam zadovoljan razgovorima koje sam imao u Briselu. Postoji saglasnost da se u transportu Srbija tretira skoro kao članica EU. Naša zemlja je na evropskim koridorima i važno da budemo kompletno usaglašeni sa Unijom", rekao je Vesić nakon sastanka.
Preneo je da je na sastanku bilo reči o usaglašavanju propisa u toj oblasti sa EU, i dodao da će tokom godine biti usvojeno šest zakona i dva podzakonska akta, i Srbija će u potpunosti biti usaglašena sa evropskim propisima i standardima u oblasti saobraćaja.
"U zakonodavnim aktivnostima plana za priključenje EU, Ministarstvo na čijem sam čelu predložiće šest zakona - o železnici, o interoperabilnosti železničkog sistema, o bezbednosti železnicckog saobraćaja, kao i ratifikaciju Konvencije o bezbednost na morima, te zakon o vazdušnom saobraćaju i zakon o istraživanju nesreća u vazdušnom, drumskom i vodnom saobraćaju", precizirao je ministar.
Uz dve uredbe, to je ono što Ministarstvo treba da uradi u procesu priklucčenja EU, dodao je on i tako “ćemo ispuniti sve obaveze za 2023. godinu iz nacionalnog plana za priključenje EU koji je usvojila Vlada”.
"Siguran sam da poglavlja 14 i 21 u pregovorima koje Srbija vodi sa EU, koja se tiču transporta, lako da budu otvorena i odmah zatvorena jer verujem da neće biti otvorenih pitanja u ovoj oblasti", uveren je ministar Vesić.
Istakao je da je sa evropskom komesarkom razgovarao i o zajedničkim projektima, koji bi mogli da se realizuju u narednom periodu.
"Veoma sam srećan što EU ozbiljno računa na Srbiju kada u pitanju transport i uveren sam da u budućnosti možemo da radimo na zajedničkim projektima", rekao je ministar.
U tom smislu, ukazao je da je za Srbiju je veoma važna saradnja sa EU kada je u pitanju transport, jer Unija, iako je naša zemlja kandidat za članstvo, kako je rekao, mora da nas tretira kao članicu, jer mnogi evropski koridori prolaze kroz Srbiju, a neke od zemalja EU čak i nemaju pravu vezu sa drugim zemljama Unije bez Srbije.
"Zato smo tu u boljoj poziciji nego drugi sektori, jer EU ulažući u transport u Srbiji ulaže u svoju bolju povezanost. Srećni smo što imamo razumevanja i zajedničke velike projekte", dodao je Vesić.
Zahvalio je u ime Vlade Srbije komesarki na donaciji EU za brzu prugu Niš - Beograd, budući da Unija Srbiji za taj projekat daje grant od 600 miliona evra, koji je najveći ikada dobijen od EU.
"Nadam se da će takvih grantova biti i ubuduće", rekao je Vesić i dodao da je kompletna vrednost pruge veća od dve milijarde evra a da će kada ona bude završena postojati direktna veza brzim vozim izmedju Niša i Budimpešte.
"Razgovarali smo i o drugim projektima, za koje EU daje grantove, a to je rehabilitacija i elektrifikacija pet regionalnih pruga u Srbiji dužine oko 588 kilometara", rekao je Vesić.
Kako bi zajednički projekti EU i Srbije bili sprovedeni Vesić je predložio da se organizuje zajednički komitet, koji bi se mesečno sastajao, pratio projekte i ubrzavao njihovu realizacija.
Naveo je i da će pri Ministarstvu koje vodi biti ustanovljen Sektor za bezbednost saobraćaja.
Kada pogledate izveštaj EU o napretku Srbije vidite da je bezbednost na putevima i prugama primećena kao veliki problem Srbije. U našoj zemlji na putevima gine 30 odsto više ljudi nego u EU. Zato ćemo staviti poseban akcenat na pitanje bezbednosti", ukazao je ministar.
Vesić je naveo i da je sagovornike u Briselu informisao da su u toku završni razgovori sa kompanijama iz Severne Makedonije i Albanije o zajedničkom tag uređaju kako bi se kroz Balkan lakše putovalo. “Rekao sam da Srbija insistira na regionalnoj saradnji i zajedničkim projektima sa svojim susedima”, rekao je Vesić.
Takođe, istakao je stav vlade da bez obzira što je priključenje Uniji politička odluka, Srbija, zbog sebe i svojih građana treba da uskladi svoje propise sa EU, jer je Unija naš najveći spoljnotrgovinski partner i davalac grantova.
"Naša trgovinska razmena sa EU u 2022. godini je prošle godine dostigla skoro 35 milijardi evra sa porastom od 26.62 odsto u odnosu na isti period 2021. godine. Ne postoji značajniji trgovinski partner od Evropske unije i zato je važno da prilagodimo propise, posebno u oblasti saobraćaja, u kojoj jesmo suštinski deo Unije", rekao je ministar Vesić. On je istakao da Srbija odavno zaslužuje da bude članica EU i da nije normalno da na to čekamo decenijama.
PATRIOTE SAKRILE JANU! Flaša odala Milicu, Miloša i Boška!
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)