OTKRIVAMO Šta donosi novi Zakon o elektronskim komunikacijama: Brzi internet u svakom selu
Ministar informisanja i telekomunikacija Mihailo Jovanović u razgovoru za Alo! predstavio je šta to donosi Zakon o elektronskim komunikacijama, koji je Skupština Srbije usvojila u petak.
- Jedan od najbitnijih ciljeva koje sam postavio kada sam došao na čelo Ministarstva informisanja i telekomunikacija jeste da što više razvijamo telekomunikacionu infrastrukturu i uvedemo brzi internet u svakom selu i u mestu u Srbiji, da radimo na daljem širenju digitalne pismenosti i da na taj način prevazilazimo digitalni jaz - kaže ministar, i dodaje da ovaj zakon upravo podstiče ulaganje u razvoj mreža visokih kapaciteta i protoka - kako optičkih, tako i 5G.
- Širenje mreža i brzog interneta i u ruralnim područjima treba da eliminiše nejednakost između seoskih i gradskih područja, bogatih i siromašnih, velikih i malih. Širokopojasni internet postaje univerzalni servis, što znači da će ga država obezbediti svakom građaninu. Zato je zakonom prepoznata i uloga Vlade i predviđene su podsticajne mere kojima će se, zapravo, omogućiti da do kraja 2025. godine svako selo, svaka kuća u Srbiji ima mogućnost pristupa internetu brzine veće od 100 Mbps, čime ćemo izjednačiti uslove života u urbanim i ruralnim područjima naše zemlje - ističe ministar Jovanović.
Prema njegovim rečima, novina je da se ovim zakonom uvodi obaveza izrade i objavljivanja geografskog pregleda širokopojasnih mreža.
- Ovo je jako bitno, jer ćemo imati na jednom mestu, na jednoj internet-stranici mapu celokupne telekomunikacione infrastrukture, što će znato olakšati planiranje i koordinaciju infrastrukturnih radova u Republici Srbije. Obezbeđeno je delotvorno i efikasno upravljanje radiofrekvencijskim spektrom od regulatora, dodatno se pojačava nezavisnost RATEL-a kao regulatornog tela, kako finansijska, tako i nezavisnost u donošenju odluka i zaštite spoljnog uticaja i bilo kakvih pritisaka - pojašnjava ministar Jovanović.
- Uvodi se i registracija pripejd pretplatnika mobilnih korisnika u Republici Srbiji u cilju postizanja veće sigurnosti građana, a građanima je ostavljena mogućnost i da ovu registraciju obave elektronski, čak i preko portala eUprava. To znači da će građani morati da se registruju prilikom aktivacije pripejd broja. To neće morati da rade prilikom same kupovine, na kioscima ili u poslovnicama Telekom operatora, već kada stave karticu u svoj mobilni telefon i krenu da je koriste.
Zakonom se uvodi elektronski račun, tako da će pružaoci telekomunikacionih usluga biti dužni da svojim korisnicima, odnosno građanima izdaju račune za usluge u elektronskom obliku.
- To znači da će građani putem imejla dobijati račune i da će ih telekomunikacioni operatori blagovremeno i na pogodan način obaveštavati o ovoj novini. Svakako, ko želi da dobije račun u papirnoj formi moći će da nastavi da ga prima preko pošte. Ovde bih hteo da istaknem jedan interesantan podatak, gde smo sračunali kolike su ekološke uštede zbog toga što ćemo preći na elektronsko slanje računa između operatora i građana. Rekli smo ako mesečno imamo samo pet miliona računa u papiru koji će biti zamenjeni elektronskim, a ima ih mnogo više, i ako je za svaki račun potrebno dva papira i tako 12 meseci, mi godišnje štedimo 120 miliona listova papira. Ako se izračuna koliko je potrebno stabala da bi se napravilo 120 miliona papira, mi ćemo godišnje štedeti najmanje oko 12.000 stabala, oko 51 milion litara vode i oko 4.500 MWh struje.
Pratite najnovije VESTI SA FRONTA
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)