predaja oficira jna
Foto: Alo/Alo

Dok Srbe hapse zbog pevanja pesama i slika na Fejsbuku, svoje ratne zločince, kojima su ruke krvave do lakata, kao od šale oslobađaju.

Kad god pomislimo da su Hrvatska i njena vlast dotakli dno, oni nas razuvere i odu korak dalje...

Vrhovni sud u Zagrebu, kako je saopšteno, oslobodio je pravosnažno Juru Šimića, bivšeg ratnog predsednika kriznog štaba grada Bjelovara, koji je bio optužen za ratni zločin protiv ratnih zarobljenika tokom sukoba devedesetih.

NEMA DILEME

Sud je tako odbio žalbu državnog tužioca i potvrdio oslobađajuću presudu koju je doneo Županijski sud u Rijeci 2. oktobra 2019, uprkos mnogobrojnim izjavama i dokazima protiv Šimića. Njega je optužnica teretila za ratni zločin protiv ratnih zarobljenika, tokom oslobađanja bjelovarske kasarne 1991.

predaja oficira jna

Alo

 

- Nakon oslobođenja bjelovarske kasarne, koja se tada zvala „Božidar Adžija“, 29. septembra 1991, od 18 do 19.30 sati iz kolone zarobljenih 60 oficira i 150 vojnika JNA Jure Šimić je izdvojio tri vojna lica. Bili su to komandant 265. mehanizovane brigade pukovnik Rajko Kovačević, potpukovnik Miljko Vasić i kapetan 1. klase Dragiša Jovanović. Šimić je nepoznatoj grupi naoružanih pripadnika hrvatskih snaga naredio da trojicu vojnih lica odvedu na stranu i zatim ubiju, što su ovi učinili pucanjem iz vatrenog oružja - stoji u optužnici protiv ratnog predsednika kriznog štaba.

Šimiću je pretila kazna od pet do 20 godina zatvora, ali je pravosnažno oslobođen svih optužbi. Sve to uz više nego čudno obrazloženje Vrhovnog suda u kome se kaže da je prvostepena presuda bila ispravna i da on nije imao nikakvu ulogu u komandovanju akcijom oslobađanja bjelovarske kasarne, komandovanju vojnim jedinicama i jedinicama policije. Sud je, naime, presudio da je Šimićeva uloga bila isključivo politička.

Direktor dokumentaciono-informativnog centra Veritas Savo Štrbac nazvao je oslobađajuću presudu konstrukcijom da bi se „njihov zaslužni branilac oslobodio optužbe i pored postojećih dokaza“.

- Nameće se zaključak da su za Šimića, kao i za mnoge svoje zaslužne ljude za nezavisnu Hrvatsku, koji su njihovi nacionalni heroji, junaci tražili sudije koje će ih osloboditi i veštake, svedoke i sud koji će dovesti do ovakve presude. Tu nema ni p od poštenog suđenja, sve je naštelovano da bi bila oslobađajuća presuda, koja nije prva takva u hrvatskom pravosuđu. Da je sudio neki nepristrasan sud, morao bi doneti osuđujuću presudu i sasvim drugačije zaključke bi izveo i potvrdio optužnicu koju su pisali Hrvati, njihovo tužilaštvo - objašnjava Štrbac.

On je istakao da Veritas raspolaže dokumentacijom i video-zapisima, da postoji ceo dokumentarni film koji su Hrvati snimali, originalni snimci, gde se vide tela trojice ubijenih oficira JNA.

- Postoje ljudi koji su zarobljeni, veliki broj je zarobljen, jer su se svi predali. Ova trojica su bila na čelu tih koji su se predali, a koji su nekoliko dana branili tu kasarnu u Bjelovaru - rekao je Štrbac.

LAŽ DO LAŽI

Komentarišući to što je Vrhovni sud Hrvatske potvrdio da Šimić „nije imao nikakvu ulogu u komandovanju akcijom oslobađanja kasarne, kao ni u komandovanju jedinicama“, te da su trojica oficira JNA navodno umrla od posledica povreda nanetih eksplozivom, a ne ustrelnih hitaca, Štrbac je rekao da to nije tačno.

On je rekao da su sutradan, nakon ubistava, po Šimićevom naređenju dolazili hrvatski građani i mokrili po telima trojice oficira JNA i da su to činjenice, to svedoče očevici, samo njih niko nije pozivao na ovo suđenje, nego su pozivali svoje svedoke.

Slučaj generala Gotovine

Na prste jedne ruke se mogu nabrojati, i to nije preterivanje, visokopozicionirani hrvatski zapovednici koji su odgovarali za masovne zločine nad Srbima. Najpoznatiji je svakako slučaj generala Gotovine, kreatora zločinačke akcije „Oluja“, koji je u Hagu prvostepeno osuđen na 24 godine zatvora, a onda volšebno oslobođen.

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading