Rejnhold Lopatka
Foto: Printscreen/Printscreen

Na konferenciji za medije izneti su zaključci o vanrednim izborima u Srbiji.

Generalna ocena

Izbori su ponudili biračima adekvatan izbor između političkih alternativa. Slobode izražavanja i okupljanja u kampanji su uglavnom bile poštovane, ali su određene nepravilnsosti izazvale zabrinutost o sposobnosti birača da donose odluke bez nepotrebnog pritiska.

Pravni okvir

Pravni okvir pružio je adekvatnu osnovu za sprovođenje demokratskih izbora.

Administracija izbora

Administracija izbora efikasno i transparentno je sprovela izborne pripreme, uprkos izazovima koje su predstavljali kratki rokovi i istovremeni lokalni izbori.

Brojni učesnici su priznali poboljšanu komunikaciju i transparentnost Republičke izborne komisije (RIK), što je dovelo do povećanog poverenja u njen rad. RIK je efikasno sprovela pripreme za izbore, uprkos ograničenim ljudskim resursima i kratkom vremenu dostupnom pre vanrednih izbora. Većina učesnika je imala poverenje u organizacione kapacitete RIK-a, pri čemu su mnogi predstavnici NVO i političkih stranaka primetili poboljšanu komunikaciju i transparentnost.

Konačne biračke liste

Dok nije bilo zabrinutosti oko inkluzivnosti biračkih lista, RIK je objavio podatke o registraciji birača razložene po opštinama i biračkim mestima, pružajući zainteresovanim stranama mogućnost za dodatnu kontrolu.
Registracija kandidata i kandidatskih lista.

Ukupno gledano, registracija kandidata je bila inkluzivna.

Finansiranje kampanje

Skorašnje zakonodavne promene iz 2022. godine poboljšale su regulaciju finansiranja kampanja i adresirale nekoliko preporuka ODIHR i Venecijanske komisije.

Pristup medijima

Iako su mediji pokrivali sve izborne učesnike u skladu sa zakonom, većina nacionalnih emitera nije imala pravo analitičko izveštavanje.

Zakonodavne promene su produžile zabranu izveštavanja emitera o javnim službenicima koji učestvuju u događajima puštanja u rad javne infrastrukture, ako su kandidati, sa 10 na 30 dana. Ova odredba je uglavnom bila poštovana.

ODIHR EOM medijski monitoring je primetio da su svi nacionalni emiteri pokrivali kampanjske aktivnosti u skladu sa zakonom, pružajući jednako vreme na anteni svim učesnicima.

Dan izbora

Dan izbora je generalno prošao bez nepravilnosti, ali su bili pristuni izolovani incidenti fizičkih napada.

Biračka mesta su uglavnom otvorena na vreme, pri čemu je IEOM pozitivno ocenio procedure otvaranja u 118 od 132 biračka mesta. Iako su procedure uglavnom bile poštovane, primećeni su neki nedostaci.

IEOM je pozitivno ocenio glasanje u 93 procenta od 1.220 posmatranih biračkih mesta. Negativne ocene su uglavnom bile pripisane gužvama i nedovoljnim merama za obezbeđenja tajnosti glasa.

Ozbiljne nepravilnosti koje je primetio IEOM uključivale su 9 slučajeva kupovine glasova i 5 slučajeva punjenja biračkih kutija.

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading