nemacka zastava
Foto: Shutterstock

Bez obzira na to što ima u svemu neke božje pravde, postoje najmanje tri jaka razloga zbog kojih je haos u Nemačkoj i te kako opasan i za Srbiju.

Za početak, Nemačka je, uz sva politička neslaganja, ubedljivo najveći strani investitor u našoj zemlji. Kompanije iz te države ovde zapošljavaju više od 80.000 ljudi, a razmena između Nemačke i Srbije dostigla je vrednost od 8,2-8,3 milijarde evra godišnje. I to sa tendencijom rasta. Jasno je dakle i laicima da svaka kriza u Nemačkoj znači i smanjenje industrijske i kompletne privredne aktivnosti u toj zemlji, što se neminovno preliva i na pogone koje njihove kompanije imaju u inostranstvu. Nikakva dalja objašnjenja nisu potrebna.

Dalje, politički i geostrateški analitičari odavno su detektovali takozvani sindrom odbrane velikih sila, koji podrazumeva da, kada su suočenene sa nekim problemima na unutrašnjem planu, pokušavaju da ih kompenzuju na spoljnom.

U prevodu: ukoliko imas problema kod kuće, istresi se na nekom, po mogućstvu manjem i slabijem, tamo gde to sigurno možeš, negde napolju. A za Nemačku smo mi, u tom smislu, pogodna meta, jer ovde mogu da preduzimaju razne korake preko svojih poslušnika u regionu (Zagreb, Priština, Sarajevo...), ali i svih onih unutar Srbije koji više zastupaju interese Berlina nego sopstvene države.

Konačno, mada ne i najmanje važno, kriza u Nemačkoj mogla bi da oslabi snagu Evropske unije, čiji je Berlin, bez dileme, ključni i najjači činilac. A onda bi se otvorio prostor za neke druge, koji, ma koliko je to teško poverovati, prema Srbiji imaju neprijateljske namere još više nego Nemačka. Stvar je jednostavna, manji uticaj EU na Balkanu znači veći uticaj, na primer, Velike Britanije. To se, na neki način već i dešava prethodnih dana. A šta nam misle iz Londona, znamo svi...

BONUS VIDEO

 


 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading