Ana Brnabić
Foto: Printscreen/TV Pink

- Rezolucija je vid pritiska i neki vid kazne za dve osnovne stvari, od kojih je prva to što, kako kažu, kršimo ustavnost tzv. države Kosovo, a što nam Evropski parlament zamera i zbog čega je Aleksandar Vučić insitirao i odlučio da Srbija glasa protiv članstva Prištine u Savetu Evrope, što su mu takođe u rezoluciji Evropskog parlamenta zamerili u oktobru - rekla je Brnabićeva za TV Pink.

Ocenila je da je rezolucija kazna zato što Srbija lobira protiv priznavanja državnosti Kosova i zato što lobira za povlačenje priznanja nezavisnosti i navela da sve to piše u rezolucijama Evropskog parlamenta.

Dodala je da je ovo kazna zato što se predsednik Srbije bori za samostalnu i nezavisnu državu čiji je deo i Kosovo i Metohija i još jedno upozorenje i još jedan vid pritiska zato što Vučić i dalje odoleva da ne uvede sankcije Rusiji.
- Rezolucija nema nikakve veze sa izborima. Oni naravno podržavaju one kao što su Marinika Tepić ili Dragan Đilas - članovi Evropske partije socijalista koja je jasno podržala i stavila svoj potpis na deklaraciju kojom se traži članstvo Kosova u Evropskoj uniji", rekla je Brnabić.

A da je rezolucija EP obavezujuća, i pet članica EU bi priznalo nezavisnost takozvane države Kosovo, što zahtevaju partnerske stranke naše opozicije, poručila je još premijerka. 

Ona je navela da je zahtev za međunarodnom istragom o izborima u našoj zemlji potpisan od strane samo šest evropskih poslanika, od 705, što je manje od 1% ukupnog broja članova. Naglašava da sve ukazuje na to da evropski parlamentarci nisu tu da bi iznosili stavove svoje zemlje, već isključivo lične, odnosno stavove svojih partija. 

- Tako se jasno vidi da, ako ste na strani onih koji priznaju jednostranu proglašenu nezavisnost Kosova ili da se uvedu sankcije Rusiji, da se učlanimo u NATO, onda je to bogougodno i to je sve u redu, ali ako kažete suprotno, da mi nikad nećemo priznati Kosovo kao međunarodnu državu, da ne smatramo dobrim da se uvedu sankcije Rusiji, e onda smo najgori na svetu i dozvoljeno je da se napadamo. Zato me ne iznenađuje da parlamentarca Bilčika ne brane njegove kolege kada je napadnut od strane Đilasa i Šolaka - izjavila je Brnabićeva. 

Pominjući rezoluciju Evropskog parlamenta, premijerka je rekla da je važno reći da ona nije obavezujuća, čak ni za članice EU, a kamoli za zemlje koje to nisu, ali je jednako važno da građani znaju da su evroparlamentarci koji su podržali rezoluciju prethodno potpisali deklaraciju sa Marinikom Tepić i Aljbinom Kurtijem u decembru 2022. u Beču, tačnije sa Evropskom socijalističkom partijom, koja sve to gura, a sa jasnim ciljem da se osudi Srbija što nije uvela sankcije Rusiji, a Evropsku komisiju poziva da ohrabri i ubrza evropski put Kosova, kao nezavisne države:

- Aleksandar Vučić i većinska Srbija su jasno za to da mi nikad nećemo priznati nezavisnost naše autonomne pokrajine, da nismo za to da se uvode sankcije Rusiji i, na kraju, da želimo da Srbija bude vojno neutralna, a da ne treba da bude deo NATO. Dakle, jasna je stvar, ukoliko ste za nezavisno Kosovo, oni će vas podržati.

Premijerka je podvukla da sve ovo nema nikakve veze sa izborima, biračkim spiskom, već isključivo ima veze sa onima koje podržavaju i guraju njihovu agendu u Republici Srbiji. 

- Da bi to jasnije bilo građanima, važno je da se podsetimo da evropski parlamentarci, koji su bili među posmatračima naših izbora, ni u jednom trenutku nisu uložili prigovor, u zvaničnom zapisniku prekrižili da je uočena ijedna nepravilnost, ili postojala ikakva neregularnost, potpisali iste, a posle rekli da su čuli da je bilo nekih problema. I što je još čudnije, nisu sačekali ni zvaničan izveštaj ODIHR, kao jedine relevantne institucije koja može da oceni ispravnost izbora, već su požurili da donesu rezoluciju, a i oni su, baš kao i ja, videli nacrt izveštaja koji kaže da na 93% posmatranih biračkih mesta nisu utvrđene nikakve nepravilnosti i da je glasanje proteklo u skladu sa najvišim mogućim standardima, a da u ostalim slučajevima zamerke su bile primera radi, da je bilo gužve, što je valjda dobro za demokratiju - zaključuje Brnabićeva, uz konstataciju da je rezolucija zasigurno još jedan vid pritiska na Srbiju.

BONUS VIDEO

 


 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading