Aleksandar Vučić
Foto: Tanjug/TANJUG/VLADA REPUBLIKE SRBIJE/ SLOBODAN MILJEVIĆ

Dvodnevna poseta predsednika Kine Si Đinpinga našoj zemlji ovih dana je bila  glavna vest kineskih, ali i svetskih medija. A kako se predsednik Si zaista osećao tokom boravka ovde i koliko su snažne poruke koje smo preneli svetu slikom iz Srbije, govorio je za Alo! stručnjak za neverbalnu komunikaciju Marko Burazor.

- Ono što smo svi mogli da vidimo u uživo prenosu je pre svega dobro raspoloženje i predsednika Sija i njegove supruge koja je sve zasenila svojom gracioznošću i pravim damskim držanjem. Ona je po zvanju profesor, a bila je i jedna od najpopularnijih pevačica u Kini, tako da ona uvek ima taj neki gospodstveni a prirodan stav. Svaki stručnjak iz sveta koji se bavi neverbalnom komunikacijom, a koji je ispratio njihov boravak u Srbiji, nedvosmisleno može da zaključi da su zadovoljni što su tu gde jesu - otkrio je Burazor, a zatim dodao da se u svakom pokretu predsednika Kine osećala njegova emocija.

Si Đinping u Beogradu

NEMANJA JOVANOVIĆ (STF)

 

- Pre svega kroz facijalnu ekspresiju, ali i kroz gestove koje mi inače pokazujemo svojim telom, a koji ne mogu da lažiraju određene informacije. Videlo se, u stvari, da se ta emocija koju smo mi kao Srbija emitovali, prenela i na kinesku delegaciju. Imali smo priliku da vidimo i kako se predsednik Kine srdačno pozdravio i sa bivši predsednikom Tomislavom Nikolićem, koji ga je dočekao kada je prvi put bio u Srbiji, i taj pozdrav je vidno drugačiji i srdačniji nego što je to po protokolu - rekao je za Alo! naš najpoznatiji tumač za govor tela. 

Sve je odisalo pozitivnom atmosferom, a poruke koje su usledile sutradan, jake reči koje smo dobili od predsednika Kine, rekle su dovoljno.

Marko Burazor

Foto: Alo!

 

- I iz kineske kulture znamo da oni dosta polažu na odnose koje imaju sa određenom zemljom. Srbija je kao osrednji grad u Kini, a najmoćniji čovek sveta dolazi u tu jednu malu zemlju sa oduševljenjem koje je evidentno, to je velika stvar. To se videlo po borama smejalicama na njegovom licu i težio je dužem fizičkom kontaktu prilikom rukovanja. Njegova supruga je čak pevušila uz srpsku muziku i to su ta curenja koja mi koji se bavimo proučavanjem neverbalne komunikacije i te kako primećujemo - rekao je Burazor, a zatim dodao da i pored toga što političari u svetu neizostavno imaju svoje medijske timove i stručnjake za komunikaciju i javni nastup, govor tela je nemoguće kontrolisati dugo, čak i da silno želite.

Marko Burazor

Foto: Alo!

 

A ŠTA ZNAČI PLAVA KRAVATA KOJU JE NOSIO?

- Predsednik Kine je došao sa plavom kravatom, a ona označava sigurnost i da se onaj koji je nosi oseća spokojno, što je jedan detalj koji je njegov tim, siguran sam, birao za određenu priliku. „Ja sam u prijateljskoj zemlji“ je jasna poruka Sija. To takođe vidimo i dužim rukovanjem sa predsednikom Vučićem, pri čemu obojica koriste obe ruke, kao jasan znak da im je stalo. Najviše emocija se zapravo vidi na aerodromu, dok su na snimcima samih protokola emocije nešto potisnutije, što je u skladu sa prilikom. Tu su obe delegacije na visini zadatka, sve deluje fokusirano i koncentrisano - zaključio je za Alo! Marko Burazor, trener i autor nekoliko knjiga o neverbalnoj komunikaciji.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading